SKOKi przekształcą się w banki

Spółdzielcze kasy oszczędnościowo - kredytowe mają obecnie blisko 2 mln członków oraz ponad 1,7 mln kas na terenie całego kraju. Polacy pożyczyli w SKOKach przeszło 7,6 mld zł, w depozyt oddali natomiast około 10 mld zł. Kasy działają obecnie na zasadzie spółdzielni, wkrótce mogą przekształcić się w banki.

Poselski projekt ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo - kredytowych został przyjęty przez Sejm. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Zmiany, jakie wprowadza, można uznać za rewolucyjne. Posłowie Platformy Obywatelskiej ustanowili bowiem publiczny nadzór państwowy nad kasami oraz możliwość przekształcenia się kasy w bank spółdzielczy w przypadku osiągnięcia odpowiedniej wysokości kapitałów.

„Jest to ustawa, która z pewnością wspomoże system SKOK, z pewnością daje dużo więcej swobody prowadzenia działalności i dużo więcej bezpieczeństwa spółdzielczym kasom oszczędnościowo-kredytowym. Co więcej, daje znacznie większe poczucie bezpieczeństwa członkom SKOK-ów. W tej ustawie po raz pierwszy wprowadzamy nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad systemem SKOK" - mówił, jak wynika z sejmowych stenogramów, Jarosław Urbaniak z Platformy Obywatelskiej.

Według autorów ustawy nowe przepisy zapewnią większą ochronę członkom kas. Zgadza się z tym również Sławomir Kopyciński z Lewicy: „Należy zwrócić uwagę na umożliwienie, w interesie członków kas, podejmowania działań przewidzianych w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów. To uregulowanie będzie służyć ochronie przed wykorzystywaniem przez kasy ich dominującej pozycji w stosunku do poszczególnych członków."

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości uznali zapisy ustawy za zamach na niezależność kas, który może doprowadzić do upadku placówek. Te rozwiązania zmierzają do osłabienia potencjału konkurencyjnego spółdzielczych kas na rynku usług finansowych - mówił w Sejmie Jarosław Stawiarski. „Ratio legis tej ustawy to wywołanie kryzysu reputacji, a w końcu likwidacja systemu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych jako konkurenta dla systemu bankowego w zakresie obsługi osób fizycznych" - czytamy wypowiedź Stawiarskiego w stenogramach z posiedzenia Sejmu.

Edward Wojtas z PSL nie widzi jednak zagrożenia dla działalności SKOKów: „Warto przedstawić jako kontrargument tym wszystkim, którzy wskazują, że jest to zamach na samorządność SKOK-ów, przykład funkcjonowania banków spółdzielczych, które podlegają jeszcze większym rygorom, i są to najbardziej wiarygodne instytucje. Chciałoby się, żeby takimi szczególnie wiarygodnymi instytucjami w obliczu kryzysu finansowego, jaki jest, i różnych zagrożeń były także spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. W naszej ocenie temu służą te zmiany" - odpowiadał na słowa posła PiS Edward Wojtas.

Co wprowadzi ustawa? Wśród głównych zmian należy wyliczyć utworzenie publicznego nadzoru państwowego - zajmie się tym Komisja Nadzoru Finansowego - nad środkami zgromadzonymi w SKOKach. Kasy Krajowe pozostaną w roli instytucji zrzeszającej kasy i będą kontrolowały ich działalność pod kątem zgodności z ustawą i zaleceniami nadzorczymi KNF. Poszczególne SKOKi będą mogły przekształcić się w bank spółdzielczy w przypadku osiągnięcia odpowiedniej wysokości kapitałów, zobowiązane będą również do utrzymania wskaźnika wypłacalności na poziomie 5 procent. Banki muszą utrzymywać ten wskaźnik na poziomie 8 procent. Ustawa wprowadza również maksymalne granice kwot pożyczek i kredytów na działalność gospodarczą, jakich będą mogły udzielić kasy oszczędnościowo - kredytowe.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • henryk 2011-11-06 14:56:21

    Nareszcie! Może skończy się dojenie Kas przez KK SKOK w Sopocie i różne-czasami bardzo przykre-traktowanie członków, bo do tej pory są równi i równiejsi.Kolesie z KK trzęsą portkami w obliczu już niedługo utraconych korzyści finansowych.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika