Sprawca przemocy rodzinnej opuści mieszkanie ofiary

Za samo grożenie członkowi rodziny prokurator może nakazać przestępcy opuszczenie własnego mieszkania. Delikwent spędzi poza domem nawet pół roku.

Nadzwyczajna podkomisja Komisji Polityki Społecznej i Rodziny rozpatrzyła rządowy oraz poselski projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Dokumenty trafią teraz do Sejmu, gdzie posłowie zdecydują o ich dalszych losach. Nowele zaczną obowiązywać w ciągu 30 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Poselski projekt ustawy dotyczy m.in. zapewnienia bezpieczeństwa ofiarom przemocy w rodzinie poprzez izolację sprawców przemocy od osób poszkodowanych oraz wzmocnienia roli policji.

Rządowy dokument rozszerza pomoc lekarską, jaka udzielana jest ofiarom przemocy w rodzinie, m.in. zapewniając im możliwość bezpłatnego badania lekarskiego dla ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała.

Skutecznym środkiem zapobiegającym ponownej przemocy w rodzinie ma być opuszczenie mieszkania przez sprawcę przestępstwa.

- Można nakazać oskarżonemu o przestępstwo popełnione z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej opuszczenie lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że oskarżony ponownie popełni przestępstwo z użyciem przemocy wobec tej osoby, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa groził - stanowi ustawodawca.

Policjant będzie mógł zatrzymać taką osobę i wystąpić z wnioskiem do prokuratury - nie później niż przed upływem 24 godzin od chwili zatrzymania - o wydanie nakazu opuszczenia lokalu przez sprawcę. Wniosek powinien być rozpoznany przed upływem 48 godzin od chwili zatrzymania oskarżonego.

Według nowelizacji prokurator może nakazać opuszczenie mieszkania na 3 miesiące. Sąd - na wniosek prokuratury - będzie mógł jednak przedłużyć ten okres na kolejne 3 miesiące.

Wydając postanowienie o nakazie opuszczenia przez oskarżonego lokalu mieszkalnego można, na wniosek oskarżonego, wskazać mu miejsce pobytu w placówkach zapewniających miejsca noclegowe.

- Placówkami wskazanymi do umieszczenia oskarżonego nie mogą być jednak placówki pobytu ofiar przemocy w rodzinie - głosi nowela.

Sprawcy będą ponadto poddawani obowiązkowemu leczeniu - w szczególności odwykowemu oraz działaniom terapeutycznym. Sąd będzie nakazywał również zakaz zbliżania się przestępcy do ofiary, a nawet zakaz przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, w których ofiara może się pojawić.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ciekawski 2013-09-17 14:37:27

    A co, jeżeli sprawcą przemocy jest policjant? Ma sam na siebie sporządzić zawiadomienie do prokuratury?

  • Pamela1 2013-08-23 10:45:41

    Nareszcie coś się ruszyło w tej sprawie, sama jestem w takiej sytuacji i oczekuje na taką eksmisję męża który ma zapędy masohistyczne. Mam nadzieję że już niedługo będę musiała na niego patrzeć i nasłuchiwać w każdą noc czy nie idzie...


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika