Sprawdź, co możesz przywieźć z wakacji

Jedną z korzyści płynących z odwiedzania innych krajów, jest możliwość kupowania regionalnych przysmaków. Jakie produkty spożywcze możemy ze sobą zabrać wracając do Polski?

Przepisy różnią się, w zależności od tego, z jakiego kraju przyjeżdżamy. W granicach Unii Europejskiej panuje wolny przepływ produktów spożywczych, chyba, że któreś z państw zastosuje tymczasowe embargo, spowodowane np. epidemią choroby zakaźnej.

Na podobnej zasadzie transportować można żywność z krajów posiadających specjalną umowę dyplomatyczną z Unią. Kraje te to Norwegia, Szwajcaria, Andora, Lichtenstein czy San Marino.

Wracając z krajów nie będących członkami Wspólnoty, nie możemy wwozić żadnych produktów mięsnych czy mlecznych. Wyjątki stanowią przede wszystkim produkty do spożywania przez najmłodszych - mleko w proszku czy żywność dla dzieci, ale również dietetyczne produkty oraz karmy dla zwierząt, zalecane ze względów medycznych.

Porady prawne

Pod pewnymi warunkami, wyłączone z zakazu jest kilka państw sąsiednich, takich jak Grenlandia, Islandia czy Wyspy Owcze. Przywieźć z tych krajów możemy tylko niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego, których waga nie przekracza 10 kilo.

Oprócz niektórych rodzajów mięsa, przywozić można również ryby oraz wybrane gatunki skorupiaków, o wadze maksymalnie 20 kilo. Wagowe obostrzenia nie dotyczą Wysp Owczych oraz Islandii. Zabroniony jest również wwóz miodu, którego waga przekracza 2 kilogramy. Dodatkowe ograniczenia mogą również występować, w przypadku zwierząt zagrożonych chorobami zakaźnymi.

(BS)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika