Studenci do woja...

MNiSW razem z MON będą szkolić studentów

Już niedługo studenci-ochotnicy będą mogli doświadczyć wojskowego drylu. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Ministerstwem Obrony Narodowej uruchomi pilotażowy program „Koncepcja edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej”, który ruszyć ma w przyszłym roku akademickim.

Pilotażowy program ochotniczego szkolenia studentów – Legia Akademicka

Ministerstwo Obrony Narodowej  planuje w roku 2017 uruchomienie programu pilotażowego ochotniczego szkolenia studentów pod nazwą „Legia Akademicka”. Sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Aleksander Bobko podpisali, w imieniu ministrów  konstytucyjnych, porozumienie w sprawie realizacji takiego programu.

Rezerwiści poszukiwani

Głównym celem tej inicjatywy jest przygotowanie odpowiedniej liczby wyszkolonych żołnierzy rezerwy na potrzeby wojenne Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej. Rezerwistów bowiem w polskiej armii – w skutek zmian demograficznych, a także zawieszenia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej – brakuje.

I teoria, i praktyka

Edukacja wojskowa odbywać się będzie w dwóch wymiarach – teoretycznym i praktycznym. Zajęcia z wiedzy o wojsku i wojskowości odbywać się będą w murach uczelni publicznych, natomiast ćwiczenia – w jednostkach wojskowych, centrach i ośrodkach szkolenia. Jednak aby móc biegać z karabinem po poligonie, konieczne będzie pozytywne zaliczenie części teoretycznej.

Wzorem lat  2003 -2008 szkolenie będzie więc dzieliło się na cześć teoretyczną – realizowaną na uczelniach w trakcie roku akademickiego oraz część praktyczną realizowaną w jednostkach, centrach i ośrodkach wojskowych. Ochotnicze szkolenie studentów będzie odbywało się na podstawie artykułu 100 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 21  listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, w którym określono, że obowiązek służby wojskowej żołnierzy rezerwy w czasie pokoju polega na odbywaniu ćwiczeń wojskowych oraz pełnieniu okresowej służby wojskowej, natomiast dla osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy obowiązek ten polega wyłącznie na odbywaniu ćwiczeń wojskowych. Ustawa przewiduje, iż na ćwiczenia wojskowe można powołać te osoby w drodze ochotniczego zgłoszenia się do tych ćwiczeń, jeżeli przemawiają za tym potrzeby Sił Zbrojnych RP.

Przewiduje się, że na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Ministrem Obrony Narodowej a Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego organizatorem części teoretycznej ochotniczego szkolenia studentów, obejmującej m.in. przedmioty z  zakresu obronności i wiedzy wojskowej, będzie Rektor uczelni, w której realizowany będzie proces szkolenia wojskowego.

Proces ten realizowany będzie w oparciu o komórki dydaktyczne, z wykorzystaniem potencjału dydaktyczno-naukowego ukierunkowanego na specyfikę szkolenia wojskowego.

Program nauczania obejmował będzie ok. 30 godzin lekcyjnych. Zajęcia odbędą się w formie wykładów. Przewiduje się również możliwość wsparcia procesu dydaktycznego poprzez wykorzystanie metod i technik kształcenia (szkolenia) na odległość, tzw. e-learningu.

Zajęcia e-learningowe będą stanowiły uzupełnienie tradycyjnych form prowadzenia działalności dydaktycznej. Szkolony w trakcie semestralnych zajęć programowych powinien opanować podstawową wiedzę z zakresu realizacji misji SZ RP (zasadnicze zadania), otoczenia międzynarodowego w aspekcie militarnym, zależności pomiędzy elementami systemu obronnego RP (cywilny i demokratyczny  nadzór nad siłami zbrojnymi, w tym zwierzchnictwo) oraz umocowania prawnego zależności w  ramach Sił Zbrojnych RP (podwładny – przełożony, dyscyplina wojskowa, odpowiedzialność karna i materialna).

Po zaliczeniu części teoretycznej student ochotnik po złożeniu wniosku (poprzez administrację Uczelni) do organów wojskowych otrzyma kartę powołania na ćwiczenia wojskowe – część praktyczną program, która będzie realizowana wytypowanych jednostkach wojskowych, jednostkach szkolnictwa wojskowego oraz ośrodkach szkoleniowych SZ RP w okresie tzw. przerwy wakacyjnej, w dwóch turach po 6 tygodni każda. Każda tura z kolei składa się z dwóch modułów:

  • moduł szkolenia podstawowego trwający 22 dni, zakończony egzaminem i złożeniem przysięgi,
  • moduł szkolenia podoficerskiego trwający 22 dni, zakończony egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala.

Porady prawne

Od żaka do oficera

W programie będzie mógł wziąć udział każdy student, który posiada obywatelstwo polskie. W pierwszym roku trwania programu pilotażowego może zostać przeszkolonych nawet 10 tys. studentów na potrzeby korpusu szeregowych i podoficerów. Od roku akademickiego 2018/2019 zaś uruchomiony zostanie moduł oficerski, w ramach którego przeszkolonych zostać może nawet 5 tys. studentów na potrzeby korpusu oficerskiego.

Absolwenci szkół wyższych, którym uda się skończyć kurs przygotowujący do egzaminu na oficera z wynikiem pozytywnym, będą mogli wziąć udział w egzaminie na uczelni wojskowej i uzyskać stopień oficera. 

100 lat Legii Akademickiej

Zajęcia mają się odbywać w ramach Legii Akademickich, które prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego. Pierwsza Legia Akademicka powstała w 1918 roku, a tworzyli ją studenci z trzech warszawskich uczelni – Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Żołnierze-studenci wkrótce po powstaniu utworzyli regularny oddział piechoty. 

Zadania Legii

Przed Siłami Zbrojnymi RP stoi pilne zadanie odbudowy rezerw osobowych, dlatego też zdefiniowano potrzebę wypracowania długofalowych rozwiązań systemowych poprzez m.in. wdrożenie efektywnego systemu gromadzenia rezerw osobowych. System zapewniałby większy dopływ młodszych wiekiem żołnierzy rezerwy, w szczególności oficerów i podoficerów rezerwy, których szkolić należałoby w okresie studiów. 

 – "Dziś podpisujemy porozumienie dzięki, któremu będzie możliwe wprowadzenie pilotażowego programu ochotniczego szkolenia studentów ph. „Legia Akademicka”" – powiedział wiceminister Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej dotyczącej „Koncepcji edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej”.

– "Przed polskimi Siłami Zbrojnymi RP stoi bardzo poważne zadanie odbudowy rezerw osobowych. Jednym z naszych przedsięwzięć jest właśnie stworzenie możliwości ochotniczego szkolenia studentów. Działamy zgodnie z Ustawą o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej…, która stworzyła możliwości i podstawy do wprowadzenia takich szkoleń. Szkolenie będzie dzieliło się na dwie części. Część teoretyczną realizowaną na uczelniach w trakcie roku akademickiego oraz na część praktyczna realizowaną w jednostkach, w centrach i ośrodkach wojskowych" – mówił sekretarz stanu w MON.

– "Przewidzieliśmy 10 tysięcy miejsc na przeszkolenie szeregowych i podoficerów. Od listopada na uczelniach ruszą zajęcia teoretyczne, natomiast w czasie wakacji studenci będą przechodzili szkolenia poligonowe" – dodał wiceminister.

– "W mojej ocenie program "Legii Akademickiej" odpowiada na ważne zapotrzebowanie państwa polskiego, uzupełnienie składu osobowego rezerw, co jest w kontekście międzynarodowym i wewnętrznym rzeczą bardzo ważną z punktu widzenia obronności kraju. Chciałbym podkreślić, że robimy to z pełnym poszanowaniem zasady autonomii uczelni, a więc uczelnie będą do tego programu przystępować na zasadzie dobrowolności" – mówił z kolei wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Aleksander Bobko.

Zob. decyzja Ministra ON


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika