Świadczenie pielęgnacyjne. Co się zmienia?

Przez trzy miesiące możesz dostawać dodatkowo po 100 złotych. Wniosek składamy do końca stycznia. Rząd chce jednak ograniczyć krąg osób, które będą miały prawo do otrzymania pomocy.

Jeśli masz ustanowione prawo do świadczenia na styczeń, luty oraz marzec, możesz dostawać o 100 złotych więcej na każdy z tych miesięcy.

O wsparcie mogą się zwrócić jedynie matka, ojciec lub opiekun faktyczny niepełnosprawnego dziecka.

– Inne osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne, nie są objęte rządowym programem wsparcia – wyjaśnia resort pracy i polityki społecznej.

Porady prawne

Inaczej było jeszcze pod koniec zeszłego roku. Wówczas każdy z prawem do świadczenia mógł dostać dodatek. Teraz zajmując się np. rodzicem lub dziadkiem, pomocy nie będzie.

Uprawniony ma mało czasu na wniosek

Rodzice i opiekuni dostaną dodatek pod warunkiem, że do końca stycznia złożą wniosek do organu, który w danej gminie wypłaca świadczenia rodzinne.

Będzie to wójt, burmistrz lub prezydent miasta czy np. upoważniony pracownik ośrodka pomocy społecznej. Nie został określony wzór takiego wniosku co oznacza, że jego forma jest dowolna. Jeśli spóźnimy się ze złożeniem wniosku, to nasze pismo pozostawione bez rozpoznania.

- Osoby, którym świadczenie pielęgnacyjne za miesiąc styczeń, luty lub marzec 2012 roku będzie przyznane po 31 stycznia, wniosek o przyznanie pomocy powinny złożyć w terminie 7 dni od dnia, w którym decyzja o przyznaniu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego stała się ostateczna – informuje ministerstwo.

Po zaakceptowaniu wniosku przez organ, do którego kierowaliśmy pismo, świadczenie za styczeń, luty i marzec zostanie powiększone o 100 złotych. Zamiast 520 złotych będzie to zatem 620 złotych.

Mniej osób dostanie więcej pieniędzy

Resort pracy i polityki społecznej przygotował już nowelizację przepisów, które zmienią zasady przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych. Mają one obowiązywać od 1 kwietnia.

Przypominamy, że teraz takie pieniądze dostają osoby, które rezygnują z pracy zawodowej, by opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Wsparcie przysługuje matce lub ojcu, a także innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny albo innym członkom rodziny opiekującym się osobą niepełnosprawną, jeśli nie mogą zajmować się nią najbliżsi krewni.

Świadczenie pielęgnacyjne wynosi obecnie 520 złotych na miesiąc i nie jest uzależnione od kryterium dochodowego. Te zostało zniesione z dniem 1 stycznia 2010 roku.

POWRACA KRYTERIUM DOCHODOWE. KO MUSI JE SPEŁNIĆ, BY DOSTAĆ PIENIĄDZE?
CZYTAJ NA DRUGIEJ STRONIE

- Od tego czasu liczba ubiegających się o świadczenie gwałtownie rośnie – zaznacza resort. W uzasadnieniu do przygotowanego projektu czytamy, że trafia się wśród nich coraz więcej osób, które nie powinny ich dostawać.

Chodzi o bezrobotnych, którzy wyszukują w swoich rodzinach niepełnosprawnych, dostają świadczenie, lecz w ogóle nie opiekują się członkiem rodziny.

- Może to spowodować w przyszłości, że na wszystkie osoby legitymujące się odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności przyznawane będzie świadczenie pielęgnacyjne – tłumaczy ustawodawca.

W konsekwencji wzrosną wydatki budżetu państwa. Nie starczy też pieniędzy na podwyżki obecnych świadczeń.

Dlatego w projekcie zaproponowano, aby świadczenie pielęgnacyjne, niezależne od dochodów przysługiwało wyłącznie rodzicom oraz osobom, które wystąpiły o przysposobienie dziecka, a także rodzinom zastępczym spokrewnionym. Dla tych osób zostanie ono podniesione do 620 złotych.

Pieniądze będą przyznawane tylko w sytuacji, gdy opieka jest sprawowana nad dzieckiem (bez względu na jego wiek) legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub niepełnosprawności ze wskazaniem o konieczności opieki lub pomocy innej osoby.

Dla kogo powróci kryterium dochodowe?

Projekt wprowadza także specjalny zasiłek opiekuńczy – w wysokości 520 zł miesięcznie – który przysługiwać ma innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, jeżeli rezygnują z pracy, aby zająć się niepełnosprawnym członkiem rodziny i w przypadku, gdy nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu albo gdy ta osoba nie jest w stanie sprawować opieki.

Taki zasiłek będzie jednak uzależniony od kryterium dochodowego. Pieniądze będą przyznane, gdy łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekroczy obowiązującego kryterium dochodowego. Obecnie jest to 583 zł – gdy w rodzinie jest niepełnosprawny.

Według ministerstwa branie pod uwagę dochodów obu rodzin umożliwi ustalenie faktycznej sytuacji finansowej osoby pobierającej zasiłek, gdyż nierzadko zdarza się, że osoba sprawująca opiekę jest de facto na utrzymaniu podopiecznego i pozostaje z nim w jednym gospodarstwie domowym.

Zasiłek nie będzie jednak przyznawany, jeśli osoba sprawująca opiekę ma prawo do innych świadczeń i zasiłków, np. dostaje rentę lub ma prawo do emerytury. Otrzymanie zasiłku uniemożliwi także m.in. umieszczenie osoby wymagającej opieki w placówce zapewniającej całodobową opiekę.

Skorzystasz z przepisów przejściowych

Z uwagi na konstytucyjną zasadę ochrony praw nabytych, projekt wprowadza okresy przejściowe uprawniające osoby dotychczas otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne, a nie spełniające warunków określonych w nowej ustawie, do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego przez sześć miesięcy od wejścia w życie nowelizacji.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • wnuczka2711 2014-03-07 12:20:05

    Staram sie o te swiadczenie na opieke nad dziadkiem,ma Igrupe ale babcia ma IIgrupe.Nie przyjeto nawet moich dokumentow.Babcia opiekuje sie juz niepelnosprawna corka,czy slusznie moj wniosek zostal odzucony przed przyjeciem?? Babcia nie pobiera tego swiadczenia na corke,ale zostala ustanowiona prawnym opiekunem corki przez sad.Czy dalej brane sa pod uwage te kryteria o wspolmalzonku osoby chorej?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika