Świadectwo pracy co dwa lata

Ale tylko dla zatrudnionych na czas określony. Rzadziej pójdziemy też do lekarza medycyny pracy.

Od 21 marca obowiązuje znowelizowany kodeks pracy. Zgodnie z nowymi przepisami szef nie musi wydawać nam świadectwa pracy za każdym razem, gdy będziemy przedłużać umowę.

Zasada taka może być stosowana tylko w przypadku umów terminowych, czyli na okres próbny, o pracę na czas określony lub o pracę na czas wykonania określonego zadania. Jeżeli po wygaśnięciu lub rozwiązaniu jednej z nich podpiszemy kolejną z tą sama firmą, to świadectwo pracy dostaniemy po 24 miesiącach od podpisania pierwszej umowy. Będzie ono zawierało wszystkie zakończone okresy zatrudnienia.

Porady prawne

Przykład
Podpisałem umowę na 3-miesięczny okres próbny. Następnie dostałem roczną umowę na czas określony, a później taką samą na kolejny rok.

 Po 24 miesiącach od dnia podpisania pierwszej umowy pracodawca musi wystawić zbiorcze świadectwo pracy. Znajdziemy w nim wszystkie zakończone okresy zatrudnienia, czyli z umowy na 3-miesięczny okres próbny oraz rocznej umowy na czas określony. Trzecia umowa jeszcze obowiazuje, więc uwzględni ją dopiero następne świadectwo pracy.

Jeśli chcemy, możemy jednak w każdej chwili wystąpić do pracodawcy o wystawienie świadectwa za każdy zakończony okres. Po złożeniu pisemnego wniosku otrzymamy je w ciągu 7 dni.

Nowe regulacje będą stosowane do umów podpisanych od dnia zmiany przepisów, czyli od 21 marca. Jeśli w tym czasie trwała kolejna umowa terminowa, to pracodawca wyda nam świadectwo pracy zgodnie z przepisami sprzed nowelizacji. Dostaniemy je zatem zaraz po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy.

Rzadsze wizyty w gabinecie lekarskim

Obowiązek wstępnych badań lekarskich dotyczy wszystkich osób przyjmowanych do pracy – nawet tych, które u poprzedniego pracodawcy wykonywały identyczne zadania i posiadają ważne badania okresowe.

Ze wstępnych badań zwolniono jedynie pracowników, którzy bezpośrednio po wygaśnięciu jednej umowy podpisali kolejną z tą sama firmą. Jeśli miedzy umowami była choćby jednodniowa przerwa, to badania były obowiązkowe.

Po zmianach w kodeksie pracy na badania wstępne zostaniemy skierowani dopiero wtedy, gdy przerwa między umowami – w tej samej firmie i na takim samym stanowisku – będzie dłuższa niż 30 dni.

W odświeżonym art. 229 w § 1 czytamy:
Badaniom wstępnym nie podlegają jednak osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to
samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę
zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

PODSTAWA PRAWNA:
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r.  o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz.U. 2011, nr 36, poz. 181).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Helena 2013-03-25 09:20:03

    Witam. To jaka jest różnica między starym a nowym przepisem ? W zdaniu pierwszym artykułu czytamy cyt."Od 21 marca obowiązuje znowelizowany kodeks pracy. Zgodnie z nowymi przepisami szef nie musi wydawać nam świadectwa pracy za każdym razem, gdy będziemy przedłużać umowę." O ile dobrze interpretuję stary przepis to do 21 marca nie było obowiązku wystawiania świadectw pracy, gdy pracodawca nawiązywał z pracownikiem kolejną umowę o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej.Chyba, że na żądanie pracownika.(Art.97 par 1 dodany podpunkt)

  • eur 2013-03-25 07:17:52

    To jest beznadziejne, po co pracownikowi świadectwo pracy co dwa lata jak umowa o pracę nie została rozwiązana definitywnie

  • wyzwo26 2013-03-24 18:32:26

    Czy te świadectwa obejmują pracę na umowę-zlecenie?w zakładzie pracuję 30 miesięcy ,otrzymując umowy zlecenie po kilka miesięcy.

  • Violetta 2013-03-24 16:20:59

    Czy dotyczy to także pracujących emerytów?

  • razowy 2013-03-24 09:53:57

    A ja radzę samemu występować o świadectwa pracy - i to jak najszybciej. Znam osoby, które o tym nie myślały i teraz po wielu latach - gdy byłe firmy już nie istnieją - jest z tym problem.

  • mrnobody656 2013-03-24 09:21:38

    Uważam, że to dobry pomysł. Mój poprzedni pracodawca zwlekał z wystawieniem mi świadectwa pracy, teraz będzie miał taki obowiązek.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika