Szansa na 1% dla spóźnionych NGO

Ustawa z dnia 10 lutego 2017 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie daje szansę na 1% podatku organizacjom pożytku publicznego, które spóźnią się ze złożeniem sprawozdania finansowego. 

Celem uchwalonej ustawy jest usprawnienie procedury wymiany informacji pomiędzy ministrem właściwym do spraw zabezpieczenia społecznego, będącym dysponentem Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego, a sądami rejestrowymi. Ustawa rozszerza również katalog źródeł przychodów Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego. Ponadto ustawa doprecyzowuje zasady składania sprawozdań przez organizacje pożytku publicznego, które utraciły ten status w okresie sprawozdawczym oraz racjonalizuje zasady tworzenia przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego wykazu organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok podatkowy.

W następstwie zmian wprowadzonych nowelizacją właściwy sąd rejestrowy będzie informował ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, po uprawomocnieniu się postanowienia w przedmiocie utraty statusu organizacji pożytku publicznego, o datach doręczenia oraz uprawomocnienia się tego postanowienia (dotychczas sąd rejestrowy informuje ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego niezwłocznie po wydaniu postanowienia). Zmiana ta będzie miała zastosowanie również do postanowień wydanych przed wejściem w życie ustawy, o których właściwy sąd rejestrowy nie poinformował ministra.

Ustawa liberalizuje obowiązujące zasady uwzględniania organizacji pożytku publicznego w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1% podatku. Obecnie organizacje pożytku publicznego mają obowiązek złożenia wymaganych sprawozdań do 15 lipca (mające rok obrotowy inny  niż kalendarzowy – do 30 listopada). Jeśli nie złożą w terminie sprawozdań - nie znajdą się w wykazie, publikowanym przez MRPiPS do 15 grudnia. Przekreśla to szanse na ubieganie się o 1% podatku.

Porady prawne

Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego będzie uwzględniał w tym wykazie także organizację pożytku publicznego, która wykaże, że niezamieszczenie na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego i rocznego sprawozdania merytorycznego z działalności, w terminie ustawowym, nastąpiło bez winy organizacji albo z przyczyn od niej niezależnych. Po zmianach więc, jeżeli organizacja wykaże, że spóźnienie wynikało nie z jej winy lub powstało z przyczyn od nich niezależnych, mogą one zostać dopisane do wykazu. Dzięki temu będą mogły starać się o 1% podatku. 

Zmiana ta jest ważna dla ok. 9 tys. organizacji pożytku publicznego, działających w Polsce.

Nowelizacja wchodzi w życie w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika