Szpital nie może zawyżać opłat za "poród rodzinny"

Maksymalną wysokość opłaty za porody rodzinne powinno się uregulować ustawowo - twierdzi Krystyna Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta.

Tzw. „poród rodzinny" interpretowany jest przez szpitale jako forma dodatkowej opieki pielęgnacyjnej. Według ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta „przez dodatkową opiekę pielęgnacyjną rozumie się taką opiekę, która nie polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, w tym także opiekę sprawowaną nad pacjentką w warunkach ciąży, porodu i połogu".

W konsekwencji - jeżeli realizacja opieki wiąże się z dodatkowymi kosztami, poniesionymi przez zakład opieki zdrowotnej - za usługę musi zapłacić pacjent.

Pobieranie takich opłat - chociaż zgłaszane już w zeszłym roku przez Rzecznika Praw Obywatelskich jako bezprawne - jest normą w wielu polskich szpitalach. Placówki zdrowia argumentują branie pieniędzy za poród rodzinny tym, że za usługi takie nie otrzymują zwrotu z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wysokość opłaty ustala kierownik zakładu, kierując się - zgodnie z art. 35, ust. 2 ustawy - „rzeczywistymi kosztami" usługi.

- Zastosowanie powyższej regulacji powoduje, iż różnice w interpretacji pojęcia „rzeczywistych kosztów" są radykalnie różne, tym samym poród rodzinny w jednej placówce może być wyceniony na 150 złotych, a w innej na blisko 1000 złotych - czytamy w wystąpieniu Rzecznika Praw Pacjenta do Ewy Kopacz, Minister Zdrowia.

Wskutek uznaniowości opłaty pacjenci płacą więc różną cenę za tą samą usługę. Według Krystyny Kozłowskiej pozostawienie takiego stanu rzeczy należy uznać za „niepożądane".

- Stworzenie zapisu ustalającego maksymalną wysokość opłaty za porody rodzinne wydaje się stać w ścisłej korelacji ze stworzeniem standardu równości w możliwościach realizacji prawa pacjenta do opieki sprawowanej nad pacjentką w warunkach ciąży, porodu i połogu - pisze pani Kozłowska w swoim wystąpieniu.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika