Szybciej założysz firmę? Dzięki tym zmianom

Rada Ministrów przyjęła projekty nowelizacji Ministerstwa Sprawiedliwości, które mają na celu ułatwienie przedsiębiorcom rozpoczynanie działalności gospodarczej.

Chodzi o projekty założeń projektu ustawy o zmianie Kodeksu pracy, ustawy o statystyce publicznej, ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej i ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

Projekt ten ma na celu ułatwienie przedsiębiorcom rozpoczynanie działalności gospodarczej. Dzięki tej nowelizacji założenie własnej firmy będzie dużo prostsze i przede wszystkim szybsze - czytamy na stronie ministerstwa.

Nowelizacje pozwolą na zniesienie obowiązku zgłaszania przez pracodawcę właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy i właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu informacji o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności, a także o wszelkich zmianach w tym zakresie.

Porady prawne

Te Państwowa Inspekcja Pracy i Państwowa Inspekcja Sanitarna będą pobierały z rejestru podmiotów prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny lub z kont płatników prowadzonych przez ZUS.

Ponadto zakłada się skrócenie czasu oczekiwania przez podmioty niebędące osobami fizycznymi rozpoczynającymi działalność gospodarczą na uzyskanie numeru NIP z 14 do 3 dni - czytamy na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Dawid Pakuła 2014-06-25 14:21:33

    Co z tego że coraz szybciej się zakłada firmę (jeszcze 3 lata i "jedno okienko" może zacznie działać) skoro utrzymać tą firmę jest coraz trudniej, a państwo jeszcze bardziej chce łupić zarówno zwykłego kowalskiego jak i przedsiębiorcę...

  • ftff 2014-06-25 13:05:17

    Znamienne, że nie ma słowa o tym, żeby ułatwiać również prowadzenie działalności...


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika