Szybka eksmisja za znęcanie się nad bliskimi

Czy niejasne przepisy, blokujące szybkie wyrzucanie z mieszkania sprawców przemocy w rodzinie, są niezgodne z konstytucją?

Na to pytanie postarają się odpowiedzieć dzisiaj sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, którzy zajmą się wnioskiem Rzecznika Praw Obywatelskich.

W skardze z roku 2006 podważył on jeden z artykułów kodeksu postępowania cywilnego, który znacznie utrudnił eksmitowanie z mieszkania dłużników i rodzinnych oprawców.

Chodzi o art. 1046 § 4, według którego komornik musi wstrzymać egzekucję do czasu, aż gmina wskaże eksmitowanemu lokum tymczasowe. Może on szukać takiego pomieszczenia również na własną rękę.

Porady prawne

Nie wiadomo jednak, kto ma w pierwszej kolejności zająć się poszukiwaniem takiego lokum i w jakim czasie należy je znaleźć. Z przepisu nie wynika również to, na jaki okres powinno być ono dostarczone oraz kto ma za nie zapłacić.

Ustawodawca pozostawił to w całości swobodnemu uznaniu stron. – Efektem takiej niekompletnej regulacji jest zaniechanie dostarczania dłużnikom pomieszczeń tymczasowych. (…) Dotyczy to również wypadków, w których powodem eksmisji było znęcanie się nad członkami rodziny – twierdzi rzecznik.

W konsekwencji wiele osób doznających przemocy w rodzinie, które posiadają prawomocny wyrok eksmisyjny dla oprawcy, są nadal zmuszone przebywać z nim w mieszkaniu i to przez czas nieokreślony.

Według rzecznika osoby znęcające się nad najbliższymi nie zasługują na tak szeroką ochronę, jaką przewiduje kwestionowany przepis.

- Uniemożliwiając szybkie i sprawne usunięcie sprawcy przemocy ze wspólnie zajmowanego mieszkania, pozbawia się rodzinę pomocy państwa i to w zakresie najbardziej podstawowym dla jej egzystencji, jakim jest spokojnie i wolne od zagrożeń zamieszkiwanie – argumentował rzecznik wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Małgorzata 2013-03-12 21:51:57

    Jestem w podobnej sytuacji. Mam wyrok z nakazem eksmisji bez prawa do mieszkania socjalnego dla oprawcy. Żeby go eksmitować komornik pobiera opłatę, której nie jestem w stanie uiścić, ponieważ jestem chora na stwardnienie rozsiane, mam syna na utrzymaniu, bo córka już sama zarabia. Czy jest szansa, żeby koszta komornicze były umorzone lub niższe? Jak wystąpić do Gminy, aby mu wskazano lokum tymczasowe? Za pomoc z góry dziękuję. Gosia


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika