TK: Poczta ma wszystko, by skutecznie ściągać abonament

To, że Poczta Polska nie radzi sobie ze ściąganiem abonamentu wcale nie oznacza, że przepisy regulujące system poboru opłaty radiowo-telewizyjnej są sprzeczne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału (K 24/08) art. 7 ustawy o opłatach abonamentowych, dotyczący egzekucji abonamentu RTV, nie narusza konstytucji.

- Przepis ten daje Poczcie instrument wyegzekwowania obowiązku rejestracji odbiornika oraz możliwość nałożenia kary pieniężnej za jego niespełnienie - podkreślał Mirosław Wyrzykowski, sędzia sprawozdawca.

Trybunał nie podzielili zdania Rzecznika Praw Obywatelskich, według którego nieskuteczne mechanizmy ściągania abonamentu sprawią, że osoby uiszczające opłatę będą płacić jeszcze więcej.

- Eliminacja kwestionowanych przepisów z porządku prawnego pogorszyłaby istniejący stan rzeczy, ponieważ pod znakiem zapytania stanęłoby uiszczanie abonamentu na rachunek Poczty nawet przez tych obywateli, którzy wciąż to czynią, co tym bardziej wpłynęłoby na zmniejszenie środków na realizację misji publicznej - wyjaśniał Wyrzykowski.

- Natomiast przepis obowiązujący, choć w praktyce niestosowany, może być w każdej chwili zmieniony - czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Trybunał przypomniał jednocześnie, że nie jest powołany do zastępowania parlamentu we wprowadzaniu takich zmian, ani do wymuszania na nim aktywności swoim orzecznictwem.

W uzasadnieniu wyroku dodano, że bezczynność instytucji uprawnionych do pobierania opłaty abonamentowej nie poddaje się kontroli w kategoriach konstytucyjnych.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • dynek 2015-05-23 08:40:20

    Nie może być tak, że uczciwi ludzie płacą abonament, a wiele milionów nie płaci od wielu lat. i zapewne płacić nie będzie. Jeżeli ja mam płacić tylko dlatego , że jestem uczciwym obywatelem to natychmiast wyrejestruję odbiornik.Mam takie prawo. Ponadto już nie korzystam z telewizora po wejściu telewizji cyfrowej. Mój telewizor nie jest dostosowany do takiego odbioru. Na dekoder mnie nie stać. Na telewizor nowej generacji tym bardziej. I co ? Mam płacić dalej abonament. Przecież to jest bez sensu.

  • kooperatysta 2013-12-07 16:38:45

    Niech wreszcie w tym kraju będzie jakiś porządek prawny !!! Nie może być tak, że jedni płacą abonament, a inni olewają. Pan Tusk za taki stan rzeczy, powinien odpowiadać przed Trybunałem Konstytucyjnym.

  • jwawer 2012-03-22 11:44:02

    To była akcja w rodzaju "wybudujemy 3 mln mieszkań". Obliczona zresztą na ew."wziecie głodem" TVP. Tak naprawdę tego podatku nie da się zlikwidować i tylko ciekawe czy w końcu będzie pobierany przy PIT czy doliczany do rachunku za en.elektryczną. Stawiam bardziej na PIT, bo już trochę gospodarstw w Polsce płaci dwa rachunki "za prąd". Jeden faktycznie "za prąd" - elektrowni, drugi innej firmie za jego dystrybucję - koszty przesyłu, konserwację podstacji i muf w budynkach. Do którego z tych rachunków należałoby doliczać zrzutę na PR i TVP? Do obydwu?

  • @ 2012-03-18 17:07:28

    miało nie być abonamentu.Tusku obiecywał i co?... PO-jajco?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika