Trudniej będzie odebrać dzieci rodzicom

Wypracowane w Ministerstwie propozycje dotyczące zmian w prawie rodzinnym Jarosław Gowin przedstawił dzisiaj powołanemu specjalnie w tym celu Komitetowi Doradczemu do spraw Reformy Prawa Rodzinnego.

W jego skład weszli eksperci zajmujący się na co dzień sprawami rodziny z Fundacji Mamy i Taty, Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, Związku Dużych Rodzin 3 oraz Fundacji Pomocy Kobietom i Dzieciom - przekazuje Ministerstwo Sprawiedliwości w komunikacie.

- Przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości propozycje zmian w prawie rodzinnym mają na celu wprowadzenie regulacji, która przesądzi, że rozdzielenie dziecka i rodzica może mieć miejsce jedynie wówczas, gdy wcześniej inne zastosowane przez sąd opiekuńczy środki, okazały się nieskuteczne oraz gdy ewidentnie dla dobra i bezpieczeństwa dziecka należy je oddzielić od rodzica - powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin. Minister przypomniał przy tym ostatnie, budzące wątpliwości opinii społecznej, przypadki ingerencji sądu w sprawy rodzinne.

Minister wyraził nadzieję, że w niedługim czasie projekt zmian w prawie rodzinnym trafi do konsultacji społecznych i uzgodnień z członkami rządu.

Według komunikatu ministerstwa, w aktualnym stanie prawnym pozbawienie władzy rodzicielskiej stanowi najostrzejszy środek ingerencji sądu w sferę stosunków między rodzicami a dziećmi. Ze względu na daleko posunięte skutki, nie może być stosowane, gdy wcześniejsze środki nie dały rezultatu, bądź okoliczności danej sprawy wskazują na to, że ich zastosowanie nie byłoby celowe. Innymi słowy zastosowanie instrumentów ingerencji we władzę rodzicielską, prowadzących do odebrania rodzicom dziecka, może mieć miejsce w ostateczności, po wykorzystaniu mniej dolegliwych środków lub wtedy, gdy dobro dziecka wymaga podjęcia niezwłocznych i zdecydowanych działań. Można więc obowiązujące rozwiązania określić, jako zasadę subsydiarności lub proporcjonalności, która chociaż wynika z przepisów prawa rodzinnego, nie została w nich wyrażona dosłownie.

Celem przygotowywanego projektu jest przeciwdziałanie przedwczesnemu i pochopnemu rozdzieleniu rodziców i dziecka. Jednym z wymogów proponowanych zmian jest konieczność zachowania możliwości natychmiastowej i zdecydowanej ingerencji sądu opiekuńczego, gdy wymagać tego będzie ochrona dobra dziecka.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika