Trudniej stracić status bezrobotnego

Urzędnik nie odbierze statusu bezrobotnego kobiecie w ciąży, a założenie własnej działalności gospodarczej nie zawsze będzie się wiązało ze skreśleniem z listy osób bez pracy. PIP otrzyma natomiast prawo do kontrolowania firm jednoosobowych.

Takie zmiany zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia, który właśnie trafił do Sejmu.

Dokument wprowadzi zakaz pozbawiania statusu bezrobotnego kobiety w ciąży oraz w okresie połogu z tej przyczyny, że upłynął już 90 dzień jej niezdolności do pracy. Z listy bezrobotnych zostanie ona skreślona jedynie wtedy, gdy sama wystąpi z takim wnioskiem.

Resort pracy tłumaczy, że zmiana ta reguluje w ustawie kwestie, które do tej pory były różnie interpretowane przez urzędy pracy.

Porady prawne
Status bezrobotnego daje niepracującej osobie prawo do bezpłatnego leczenia. Pozwala także np. skorzystać ze szkoleń przekwalifikujących oraz ubiegać się o środki na otwarcie własnej firmy. Jeżeli w okresie 18 miesięcy przed rejestracją w urzędzie pracy przepracowaliśmy co najmniej 365 dni, to możemy liczyć również na zasiłek.

Ponadto nowe prawo pozwoli posiadać status bezrobotnego osobie, która zakłada własną firmę i posiada już numer REGON.

Będzie to możiwe wtedy, gdy przyszły przedsiębiorca poda we wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej późniejszy termin otwarcia firmy. Wówczas do wskazanego dnia zachowa on status osoby bez pracy.

Na listę bezrobotnych będą wpisywane również osoby, które zawieszą prowadzenie własnego biznesu. W okresie zawieszenia skorzystają oni z takich samych przywilejów, jakie przysługują bezrobotnym.

W rządowej nowelizacji znalazła się również propozycja, by Państwowa Inspekcja Pracy mogła kontrolować większą niż dotychczas liczbę przedsiębiorców. 

Po zmianie prawa inspektorzy mogliby sprawdzać wszystkie agencje zatrudnienia oraz instytucje, które świadczą usługi o takim charakterze – np. jednostki samorządu terytorialnego, szkoły wyższe, stowarzyszenia czy fundacje.

PIP otrzyma także prawo kontrolowania agencji jednoosobowych, niebędących pracodawcami. W tym przypadku inspektorzy sprawdzą, czy samozatrudniony dokonał wpisu swojej działalności do rejestru agencji zatrudnienia i czy prowadzi ją zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • jaskiernia 2012-08-10 12:54:56

    Odbierać status bezrobotnego nierobom, którzy siedzą na bezrobociu dłużej niż 2 lata!!!!!! Przecież przez taki czas nawet osoba po nieskończonej podstawówce znajdzie robotę jak tylko zechce. Moim zdaniem byłaby to najlepsza aktywizacja bezrobotnych, a nie kursy i szkolenia, za które dostają jeszcze pieniądze!!!!

  • jamjest 2012-08-09 21:11:59

    Racja, jednoosobowe firmy jak już przejdą przez biurokrację z zakładaniem interesu to od razu muszą płacić składki do ZUS. Dobrze, że jest 2 letni okres z niższymi składkami, ale dla wielu to i tak gwóźdź do zamknięcia co dopiero założonego biznesu. Składki w pierwszych 2 latach powinny być uzależnione od wysokości dochodów. Jeżeli firma nie zarabia, to nie powinna nic płacić. Jeżeli wygeneruje przychód, to niech daje na ZUS. W ten sposób wielu by przetrwało pierwszy okres rozkręcania biznesu i w przyszłości państwo by więcej zarobiło.

  • Stary 2012-08-09 19:45:36

    To wszystko namiastki działań które nic nie zmieniają. W dalszym ciągu główną barierą jest zobowiązanie wobec ZUS-u. Nawet odroczenie na dwa lata nic nie zmienia, bo rośnie horendalny dług który trzeba wcześniej czy później spłacić. Tak jakby trudno było zrozumieć że lepiej zwolnić z ZUS-u na dwa lata chętnych do założenia działalności, a później jak interes wypali żeby normalnie płacili, niż płacić za nich jako bezrobotnych.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika