Ułatwienie dochodzenia wierzytelności

Na czym polegają zmiany?

Celem ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności jest wzmocnienie praw i gwarancji dla wierzycieli, w szczególności będących przedsiębiorcami z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Nowelizacja wprowadza do systemu prawnego szereg rozwiązań zmierzających do zwiększenia wiarygodności oceny zdolności płatniczej kontrahenta lub kondycji finansowej dłużnika, jak też skuteczności uzyskania zapłaty należności (roszczenie główne, odsetki, koszty procesu).

Porady prawne

Nowe przepisy mają zapewnić szersze możliwości uzyskiwania informacji o zobowiązaniach potencjalnego kontrahenta z biur informacji gospodarczej i z rejestrów obejmujących dane o należnościach publicznoprawnych (przy jednoczesnym poszanowaniu praw dłużników).

Ustawa określa również przesłanki uzasadniające zawarcie, przez podmiot gospodarujący środkami publicznymi, ugody w sprawach dotyczących należności cywilnoprawnych, podnosi górny próg wartości przedmiotu sporu dla spraw rozpoznawanych w postępowaniu uproszczonym, rozszerza zakres spraw rozpoznawanych w postępowaniu grupowym, eliminuje bariery w sprawnym rozpoznawaniu spraw w takim postępowaniu oraz zwiększa efektywność postępowania zabezpieczającego i egzekucyjnego.

Ponadto ustawodawca dokonuje zmian, mających na celu wyważenie interesów oraz zapewnienie ochrony inwestorowi i podwykonawcy w procesie budowlanym, w związku z odpowiedzialnością inwestora za zobowiązania wykonawcy wobec podwykonawcy.

Jakie ustawy będą zmienione?

Ustawa zmienia: ustawę z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, ustawę z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego, ustawę z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, ustawę z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, ustawę z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, ustawę z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary, ustawę z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, ustawę z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, ustawę z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, ustawę z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym oraz ustawę z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Od kiedy będą obowiązywały nowe przepisy?

Ustawa wejdzie w życie – co do zasady – 1 czerwca 2017 r. Po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia wejdą w życie zmiany w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, a także związane z nimi przepisy przejściowe (przy czym niewielka grupa zmian w drugiej ze wskazanych ustaw wejdzie w życie z dniem utworzenia Rejestru Należności Publicznoprawnych – 1 stycznia 2018 r. oraz Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości – 1 lutego 2018 r.).

Przeczytaj też: Przedsiębiorcy łatwiej odzyskają długi


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika