Unijne prawo w służbie jednolitego rynku cyfrowego

Mimo że internet jest skarbnicą cyfrowych możliwości, każdego dnia obywatele i przedsiębiorstwa w UE napotykają liczne bariery w cyfrowym świecie - Komisja Europejska uznała za swój priorytet usunięcie tych przeszkód i stworzenie jednolitego rynku cyfrowego.

Kolegium komisarzy dyskutowało po raz pierwszy nad strategią działania, która ma zostać ogłoszona w maju - określiło główne obszary, na których Komisja skoncentruje swoje działania.

Technologia cyfrowa stała się częścią życia codziennego. Od nauki przez oglądanie filmów po internetowe zakupy i sprzedaż czy kontakty z przyjaciółmi, organami publicznymi, a nawet lekarzem - internet jest skarbnicą cyfrowych możliwości. Każdego dnia obywatele i przedsiębiorstwa w UE napotykają jednak liczne bariery - od blokady regionalnej bądź niewydolności dostaw przesyłek po niepołączone usługi elektroniczne.

Porady prawne

Zasięg usług cyfrowych pozostaje także często zawężony do granic jednego państwa. Komisja Europejska pod przewodnictwem Jeana-Claude'a Junckera uznała za swój priorytet usunięcie tych przeszkód i stworzenie jednolitego rynku cyfrowego.

Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji ds. jednolitego rynku cyfrowego oświadczył - Usuńmy te wszystkie przeszkody i mury blokujące nas w sieci. Ludzie muszą mieć możliwość swobodnego przekraczania granic online, tak jak mogą to czynić w realnym świecie. Trzeba wspomagać rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw w ramach całej UE, a nie zamykać je w obrębie rynków krajowych. To będzie trudna droga, ale potrzebny jest ambitny początek. Pożytki z ery cyfrowej muszą zostać przez Europę w pełni wykorzystane w postaci lepszych usług, wyższego poziomu uczestnictwa w rynku i nowych miejsc pracy.

Zdaniem komisarza ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Günthera H. Oettingera - Europa nie zdoła znaleźć się w czołówce rewolucji cyfrowej, mając mozaikę 28 różnych regulacji w dziedzinie usług telekomunikacyjnych, praw autorskich, bezpieczeństwa informatycznego i ochrony danych. Potrzebny nam jest europejski rynek, który umożliwi nowym modelom biznesowym rozwój, start-upom - wzrost, a przemysłowi - wykorzystanie internetu przedmiotów. Obywatele także będą musieli zainwestować w swoje umiejętności cyfrowe - czy to w pracy, czy to w czasie wolnym.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika