UOKiK przedłuża postępowania w sprawie koncentracji - Cargill Polska i Dossche

Urząd wydał postanowienie o przedłużeniu o cztery miesiące terminu na zakończenie postępowania w sprawie koncentracji polegającej na przejęciu przez Cargill Polska kontroli nad spółką Dossche.

Zgłoszenie Cargill Polska w sprawie zamiaru przejęcia Dossche wpłynęło do UOKiK w czerwcu 2015 r. Działalność przedsiębiorców pokrywa się m.in. na krajowych rynkach sprzedaży mieszanek paszowych w postaci pasz pełnoporcjowych, koncentratów, preparatów mlekozastępczych oraz premiksów i minerałów.

Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów weszła w życie 18 stycznia 2015 r. i obecnie postępowanie w sprawach koncentracji jest dwuetapowe.
Porady prawne
Pierwszy etap postępowania trwa do 1 miesiąca, natomiast w sprawach:

- szczególnie skomplikowanych,

- w których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji na rynku w wyniku dokonania koncentracji lub

- wymagających przeprowadzenia badania rynku,

przewidziano możliwość wydłużenia postępowania o cztery miesiące. Wydanie postanowienia o przedłużeniu terminu zakończenia postępowania nie przesądza w żaden sposób o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana w tej sprawie.

W sprawie Cargill Polska i Dossche, po analizie zebranego w sprawie materiału dowodowego, UOKiK uznał, że zachodzi konieczność przeprowadzenia badania rynku. Udziały przedsiębiorców różnią się w zależności od tego czy rynek sprzedaży pasz zostanie zdefiniowany ogólnie jako jeden, czy też podzielony na szereg mniejszych, w zależności od przeznaczenia poszczególnych produktów. Badanie rynku i uzyskanie opinii konkurentów uczestników koncentracji pozwolą na przesądzenie tej kwestii. Zweryfikowania wymagają również niektóre dane przedstawione przez zgłaszającego, a także udział w rynku małych producentów pasz.

Postanowienie wydłużające termin na zakończenie postępowania w sprawie koncentracji Cargill Polska i Dossche jest trzecim od czasu nowelizacji ustawy. Szczegółowe informacje na temat przepisów regulujących procedurę kontroli koncentracji można znaleźć w Wyjaśnieniach dotyczących kryteriów i procedury zgłaszania koncentracji.

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika