Urlop na żądanie krótszy i trudniejszy do wzięcia

Nie dostaniemy już czterech dni urlopu na żądanie w ciągu roku. Chęć skorzystania z wolnego trzeba będzie wyrazić najpóźniej dzień przed urlopem - to propozycje pracodawców, które trafiły do komisji Przyjazne Państwo.

Obecnie szef musi udzielić pracownikowi czterech dni urlopu na żądanie w terminie, jaki podwładny sam wybierze. Jeżeli chcemy skorzystać z wolnego, to musimy zgłosić to najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

Stan ten chcą zmienić Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej, według których instytucja urlopu na żądanie może powodować dezorganizację pracy, jest niejasna i szkodliwa dla pracodawcy.

Organizacja przygotowała własną nowelizację kodeksu pracy. Dzisiaj propozycje będą rozpatrywane przez sejmową komisję „Przyjazne Państwo”.

Porady prawne

- Proponujemy, żeby pracodawca był zobowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż dwóch dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik będzie zobowiązany zgłosić żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu pracy poprzedzającym dzień rozpoczęcia urlopu – informuje Marcin Walczak, ekspert Pracodawców RP.

W projekcie odświeżonego kodeksu pracy ma znaleźć się ponadto zapis, według którego łączny wymiar urlopu wykorzystywanego przez pracownika nie mógłby przekroczyć w ciągu roku dwóch dni – niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik ma podpisaną umowę.

Pracodawca miałby również możliwość odmówienia udzielenia urlopu, jeżeli będą tego wymagały ważne potrzeby firmy.

- Instytucja „urlopu na żądanie” może powodować dezorganizację pracy, skoro od dobrej woli pracownika będzie zależeć, czy zrezygnuje ze swojego prawa do dni wolnych na rzecz „dobra wspólnego”, jakim jest przedsiębiorstwo, w którym świadczy pracę – twierdzi Marcin Walczak.

Organizacja przywołuje znany w literaturze prawa pogląd, według którego żadne względy nie mogą przemawiać za wyjątkową odmową udzielenia urlopu na żądanie.

W konsekwencji pracodawca, który z ważnych dla zakładu pracy powodów odmówi pracownikowi urlopu na żądanie, może być ukarany karą grzywny, gdyż popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • marcin16 2014-01-21 11:12:06

    A jak wyglada kwestia, jesli pracodawca udziela pracownikowi zgody na urlop na zadanie (pracownik go odbywa), a pozniej poczytuje mu to jako brak elastycznosci/ wspolpracy zespolowej i cel do poprawy. To chyba jakies szykany albo dyskryminacja?

  • Efendia 2013-12-29 16:06:46

    Zmiana zasad przyznawania urlopu na żądanie na zasadach polegających na zmniejszeniu ilości uprawnionych dni z 4 do 2 dni oraz wprowadzenie obowiązku zgłaszania na 1 dzień przed wzięciem tego urlopu, stanowi odejście od idei pierwotnej powołania instytucji "urlopu na żądanie" i stanowi ograniczenie praw pracowniczych w sposób istotny na tyle, że przestaje spełniać funkcję wolnych od pracy dni, które stanowiły zabezpieczenie autonomii pracownika przed nadmierną kontrolą i ingerencją w prywatne potrzeby pracownika przez pracodawcę,znajdowały ucieleśnienie w prawie do 4 dni urlopu na żądanie bez konieczności ujawniania motywów podjętej decyzji żądania urlopu. Jeżeli zmiana Kodeksu Pracy, to musi być to proces przemyślany i zaplanowany w sposób szczegolnie przemyślany. Nie wystarczy tutaj samo stwierdzenie przez związek pracodawców, że prawo do 4 dni urlopu jest niewygodne dla pracodawcy z przyczyn związanych z ewentualną dezorganizacją pracy w danej firmie. Pojęcie "dezorganizacja pracy" jest na tyle pojemne i nieścisłe, że nie może być wzięte pod uwagę już w ogólności. A, w szczególności nie może stanowić podstawowego motywu uzasadniającego żądanie pracodawców zmiany danego przepisu kodeksu pracy. Z tych słusznych przyczyn należy oddalić żądanie zwiazku pracodawców i uznać je za nieuzasadnione.

  • seba711 2013-12-27 14:52:50

    NIECH pracodawca najpierw opracuje lepsza organizację pracy , a napewno sobie poradzi i bez tych pracowników ,,,???!!!! tylko wyzysk a pracownikowi to już nic sie nie należy !!!! zdarzają się wypadki losowe ,które nie można przewidziec.. i co wtedy...???? mam zgłaszac dzień wcześniej....!!! a co ja wróżbita jestem...????!!!! niech się zastanowią zanim wprowadzą nastepny bubel...!!!

  • thc 2012-10-03 20:04:32

    to zaraz nie będziemy mogli brać urlopu jak żona właśnie rodzi lub jak nam małżonek kopnie w kalędarz, bo jak nie przyjdziemy to dostaniemy NN. fUCK he trudno takie żeczy przewidzieć dzień wcześniej...

  • moni 2012-09-14 18:37:38

    Pracodawcy do minimum ograniczają stan zatrudnienia, wykorzystać urlop w roku graniczy z cudem(brak zastępstwa). Jedyną nadzieją, na parę dni wolnego to urlop na żądanie. Nie dajmy się wyrolować!

  • Iwona Zalewska 2012-08-05 17:07:25

    Mam problem. Zostały mi 4 dni urlopu wypoczynkowego. Chciałam go wziąć we wrześniu. Okazuje się , że muszę go wziąć jako urlop na żądanie , bo inaczej nie można. Dlaczego??? Ja chcę mój wypracowany urlop, a nie jakiś na żądanie. To jest przymus czy dobrodziejstwo?!

  • dynamito 2012-07-14 12:23:19

    Jasne, że pomysł podoba się firmom. Dla nich to zarobek. Tylko taki szef, który siedzi na d**** gdy inni pracują nie widzi tego, że pracownik też potrzebuje czasem odpocząć. Powinny zostać 4 dni i tyle. Takie jest moje zdanie.

  • Agi 2012-07-14 10:47:50

    w takim razie nalezy zmienic sama nazwe bo co to za urlop ,,na zadanie;ktory trzeba zglaszac wczesniej...totalna bzdura

  • Andrzej 2012-07-13 12:45:41

    Propozycja wydaje się bardzo rozsądna i kompromisowa - i tyle na ten temat.

  • wayala 2012-07-08 19:01:42

    Zniszczony dobry kodeks pracy bo nikt nie zna się na prawidłowym stymulowaniu wydajności pracy i na prawidłowej jej ocenie.Urlop traktuje się jak PRLowską bumelkę. "Biznesmanom (nie mylić z SS-manem)śni się praca na okrągło i pobory z resztek co im z kieszeni wypadnie najlepiej płatne w dowolnym terminie.

  • Agnen 2012-07-08 14:15:59

    Kazdy pracownik powinien miec prawo do 52 dni wolnych w roku. Dzien ten nazywa sie niedziela. W szczegolnych przypadkach moze zostac zmieniony na inny dzien. A w pozostale dni zapierd...c ku chwale pracodawcy.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika