Ustawa o SKOK-ach podpisana

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał wczoraj nowelizację ustawy o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo - Kredytowych. Nowe przepisy zwiększą bezpieczeństwo oszczędności ulokowanych przez ponad 2,5 miliona Polaków w SKOK-ach.

Ustawa zapewni klientom SKOK taką samą ochronę oszczędności, jaką mają osoby lokujące swoje pieniądze w bankach. Zgodnie z nowelizacją depozyty zgromadzone w SKOK-ach zostaną objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Komisja Nadzoru Finansowego zyska nowe instrumenty nadzorcze, a doprecyzowaniu ulegną przepisy dotyczące przekazywania do KNF informacji sprawozdawczych przez SKOK-i oraz przez Kasę Krajową SKOK. KNF zyska także możliwość wydawania rekomendacji dotyczących dobrych praktyk ostrożnego i stabilnego zarządzania Kasą Krajową.

Porady prawne

Dzięki wejściu w życie nowelizacji pieniądze gromadzone w Kasach będą równie dobrze chronione, jak te zdeponowane w bankach. Powyższe rozwiązania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa oszczędności Polaków oraz stabilności SKOK-ów, a tym samym całego sektora finansowego i polskiej gospodarki.

Ustawa, wprowadzając rozwiązania korzystne dla członków kas oraz dla stabilności systemu finansowego, zawiera jednak również przepisy mogące budzić wątpliwości konstytucyjne. Prezydent z uwagą zapoznał się z napływającymi argumentami wskazującymi na ryzyko niekonstytucyjności.

Na obecnym etapie Prezydent RP podjął decyzję o podpisaniu ustawy ze względu na pozytywne skutki jakie niesie ona dla bezpieczeństwa pieniędzy wielu polskich rodzin oraz dla stabilności krajowego systemu finansowego. W Kancelarii nadal trwają pogłębione analizy zagadnień konstytucyjnych, gdyż Prezydent RP zamierza skierować część zapisów nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.

źródło: www.prezydent.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • wiki 2015-05-29 16:01:21

    zwykły zabór mienia przez państwo sięgneliśmy dna

  • EWA 2015-05-28 20:47:05

    niech POpaprancy przestana krasc i nas okradac to SKOK-i beda nadal bezpieczne w naszych rekach bo mysmy je zakladali! banki lapowkarskie ich praktyki nie sa przedmiotem nagonki! kto wyciaga lape po oszczednosci ludzi, ktorzy sobie stworzyli kasy!!!! i umownie w nich rzadza razem z kasami!!! debilna ustawa i debilny sposob wtracania sie do cudzych pieniedzy juz opodatkowanych! wstyd popaprancy, ze nie umiecie zarabiac sami na siebie i wasze rodziny tylko okradacie Polakow ze wszystkiego nawet z ich oszczednosci - i sposobu wladania nimi!!!! tfu!

  • gustaw 2015-05-19 21:19:47

    Jest to dobra i rozsądna decyzja jeżeli sytuacja dojrzała już do takiego ustawienia SKOK-ów. Znaczyć to może, że rynek finansowy zacznie pracować w płynności. Dziś potrzebny jest podział obsługi finansowej na zasadzie współpracy i do uzupełnień. Wieś i obszary małomiasteczkowe mogą zyskać wiele i wzmocnić rozwój. Potrzebna w tych regulacjach polityka dalekowzroczna Komisji Nadzoru Finansowego i jej agend kontrolnych.

  • miśka 2015-05-17 17:10:16

    Wszystkie komentarze to pis.Wstrętne i obrzydliwe.

  • Liber 2015-05-17 15:45:34

    Popieram wszystkie komentarze i sie pod nimi podpisuje. Hańba zaprzańcom.

  • Tadeusz 2015-05-17 15:27:43

    Ustawa przyspieszy wysysanie pieniędzy z Polski. Przyspieszy kolonizację i likwidację szans na przyszłość dla nas i naszych dzieci. Po to są te słupy na urzędach. Wieczna hańba im.

  • Maldoror XXIII 2015-05-17 14:57:56

    Co to za bzdura? Przecież tu nie chodzi wcale o bezpieczeństwo pieniędzy gromadzonych w SKOKach, bo one są bezpieczne. SKOKi mają w całości pokrycie pożyczek w depozytach, a banki mają 20%. Zatem to nie SKOKi są niebezpieczne lecz banki. Ustawa o SKOKach ma na celu umożliwianie przejmowania SKOKów przez banki i nic więcej. Cała reszta to otoczka, ściema. Po to właśnie aferałowie - liberałowie (dawniej KLD - UW) spłodzili tą ustawę, by wyciąć w pień konkurencje wobec zachodnich banków. Pytanie nie brzmi: czy wzięli za to łapówkę od bankowych lobbystów. Pytanie brzmi - ile wynosiła łapówka bankowych lobbystów. Rodzi się jeszcze jedno pytanie - kiedy Trybunał Stanu ma zacząć funkcjonować jak nie w tego typu przypadkach?

  • Oszolom 2015-05-16 16:42:55

    §miec wybrany przez Michnika i TVN POlakom podpisa? kolejnego smiecia. Ja pie...le, gdyby tak zrobil kiedys jakis przywodca Niemiec w stosunku do Sparkasse to by go wszelkie media i eksperci rozszarpali ...Ale to nie Niemcy - to POsralandia rzádzona przez POmedia.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika