W tym tygodniu druga transza deregulacji

W tym tygodniu resort sprawiedliwości skieruje pod obrady komitetu Rady Ministrów drugą ustawę deregulacyjną. Zapowiedział to minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Ustawa ta ma otwierać dostęp do 90 zawodów. To będą zawody z dwóch kategorii: budowlane i zawody finansowe.

Według wcześniejszych informacji projekt drugiej transzy zmian deregulacyjnych przewiduje m.in., że łatwiej byłoby zostać maklerem papierów wartościowych i giełd towarowych (pozostałby tylko wymóg niekaralności i zdolności do czynności prawnych), usługowo prowadzić księgi rachunkowe (konieczna pozostałaby niekaralność i wykupione ubezpieczenie OC), a w ramach państwowego monopolu przyjmować zakłady wzajemne i prowadzić kolektury gier liczbowych.

Porady prawne

Na początku stycznia sejmowa komisja nadzwyczajna ds. projektu ustaw deregulacyjnych rozpoczęła merytoryczne prace nad pierwszym pakietem zmian w ustawach mających ułatwić dostęp do 50 zawodów, m.in. adwokata i radcy prawnego.

Podczas ostatniego posiedzenia tej komisji nie przyjęto jeszcze sprawozdania z prac. Zdecydowano m.in., że na kolejnym posiedzeniu komisja rozstrzygnie o konkretnych prawnych zapisach co do sposobu otwarcia zawodu notariusza - dostęp do tego zawodu ma być jeszcze szerszy, niż zakładały plany ministra Gowina.

Wciąż waha się liczba zawodów, jaką obejmie przygotowywana trzecia transza - ma się w niej znaleźć od 100 do 150 zawodów. Łącznie wszystkie transze - mówił - mają objąć grubo ponad dwieście zawodów.

Obecnie wykonywanie 380 zawodów podlega w Polsce licznym wymogom, licencjom, certyfikatom itp. W piątek minister sprawiedliwości zapowiedział również przedstawienie na przełomie lutego i marca założeń do opracowywanej wspólnie z resortem gospodarki ustawy dotyczącej prawa upadłościowego.



Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tadek 2015-02-12 08:43:54

    Oby nie było jak zwykle, jedne bez sensu zakazane a do drugich dopuszcza się kogokolwiek - bo tak pasuje komuś do ideologii i prywatnych interesików chwilowych. Głównym problemem jest gigantyczna armia urzędników (na koniec biurokratycznej komuny było ich 45 tys. wszysktiego) oraz nie do spłacenia przez pokolenia długi naczelnych urzędasów/kolonizatorów/słupów na nasze konto - już teraz sama obsługa odsetek pochłania więcej niż wszystko co urzędasy mają z wszystkich podatków PIT a przecież nadal bez opamiętania wyprzedajemy co jeszcze mamy - jak pijak z domu rodzinnego (bo zna gorszych bo ma takie potrzeby bo takie jest prawo i wolno mu bo rodzina jego nie dorasta mu do pięt bo ma obiecane...).


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika