Wielka strata polskiej adwokatury

W katastrofie lotniczej w Smoleńsku zginęła mec. Joanna Agacka-Indecka, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Śmierć poniósł również mec. Stanisław Mikke, redaktor naczelny dwumiesięcznika "Palestra".

Na pokładzie prezydenckiego samolotu Tu-154, który rozbił się w sobotę w okolicach Smoleńska, znajdowali się również przedstawiciele polskiej palestry: Joanna Agacka-Indecka oraz mec. Stanisław Mikke.

- Adwokatura Polska utraciła swoich najznamienitszych reprezentantów, bezgranicznie oddanych służbie adwokackiej i pracy samorządowej dla dobra całej adwokatury. Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, oddając hołd tragicznie Zmarłym, składa kondolencje i wyrazy najgłębszego współczucia członkom Ich rodzin i najbliższym – oświadczyła NRA w uchwale nr 62/2010.

Porady prawne

Dzisiaj w siedzibie NRA w Warszawie przy ul. Świętojerskiej 16 wyłożona została księga kondolencyjna.

Adw. Joanna Agacka-Indecka pełniła funkcję prezesa NRA od listopada 2007 r. Jej kadencja miała się skończyć w 2010 r.

Urodziła się 18 grudnia 1964 r. w Łodzi. W 1988 r. ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

W tym samym roku została asystentem w Katedrze Postępowania Karnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Później, w latach 1992-1993, pracowała w kancelariach adwokackich w USA i Wielkiej Brytanii.

W Stanach Zjednoczonych pracowała w Biurze Obrońców z Urzędu oraz w Instytucie Prawa Karnego Międzynarodowego De Paul University w Chicago – podaje NRA. W latach 2003-2004 odbyła natomiast szkolenia pełnomocnika Międzynarodowego Trybunału Karnego w Akademii Prawa Europejskiego w Trewirze. 

Joanna Agacka-Indecka odbyła aplikację adwokacką w latach 1991-1995, a w styczniu następnego roku zdała egzamin adwokacki. Od roku 1994 zasiadała w Komisji Praw Człowieka Naczelnej Rady Adwokackiej, w latach 2001-2004 była członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi.

Od 2003 r. uczestniczyła w pracach parlamentarnych – najpierw jako ekspert, później jako reprezentant samorządu adwokackiego. W latach 2004-2007 obejmowała stanowisko wiceprezesa NRA. Od 2006 r. przewodniczyła Komisji ds. Prac Parlamentarnych przy NRA. 24 listopada 2007 r. na Krajowym Zjeździe Adwokatury została wybrana prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej. 

Mec. Agacka-Indecka została odznaczona w roku 2009 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 15 lutego tego roku została powołana w skład Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Osierociła córkę.

Adw. Stanisław Mikke był redaktorem naczelnym „Palestry” oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

Urodził się w 1947 roku. Był absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie został wpisany w 1985 roku. 

Naczelna Rada Adwokacka podkreśla, że mec. Mikke był doskonałym adwokatem, mocno zaangażowanym w działalność samorządu zawodowego. W latach 1989-1993 pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego „Palestry”, a od 1993 roku jej redaktora naczelnego.

Mikke znajdował się również w Komisji Etyki Naczelnej Rady Adwokackiej. W latach 1989-1992 był sędzią Sądu Dyscyplinarnego, członkiem Komisji Informacyjno-Prasowej i rzecznikiem prasowym NRA. 

W roku 1995 – za swoją działalność dla adwokatury – został odznaczony odznaką Adwokatura Zasłużonym.  Z rekomendacji AWS wybrano go sędzią Trybunału Stanu.

Stanisław Mikke piastował ponadto funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, był również wieloletnim członkiem Komisji Bioetycznej przy Instytucie Kardiologii w Aninie. 

Mecenas brał udział w pracach ekshumacyjnych w Katyniu, Miednoje i Charkowie. W swojej książce „Śpij mężny” w Katyniu, Charkowie, Miednoje przedstawił wstrząsającą relację o pracach ekshumacyjnych na polskich cmentarzach w tych miejscach, które prowadzono od 1991 roku.

Zmarły tragicznie Stanisław Mikke zajmował się organizacją wystawy ADWOKACI OFIARY KATYNIA, która jest obecnie prezentowana przed kościołem Św. Anny w Warszawie. Mec. osierocił dwoje dzieci.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Grażyna Niedbalsk 2012-04-13 12:47:38

    Najszczersze i najgłębsze wyrazy współczucia i żalu. Żadne słowa nie są w stanie wyrazić bólu z powodu tej straty. Jest tylko nadzieja nadprzyrodzona, że ta śmierć męczeńska nie pójdzie na marne. Cześć Ich pamięci. Grażyna Niedbalska


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika