Wspieranie działalności innowacyjnej. Są nowe przepisy

Celem nowelizacji jest zwiększenie wykorzystania środków UE w ramach działania 4.3 Kredyt technologiczny Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 (PO IG).

Chodzi też o poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorców korzystających z tego rodzaju wsparcia inwestycji technologicznych, udzielanego przez banki komercyjne i spłacanego w części przez Bank Gospodarstwa Krajowego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa. To wsparcie w postaci spłaty części kredytu jest nazywane premią technologiczną.

Nowe przepisy mają przyspieszyć wypłaty środków poprzez ujednolicenie zasad ich wypłacania z procedurami udzielania dotacji w ramach innych działań PO IG. Dotychczas premia technologiczna była wypłacana jednorazowo dopiero po zrealizowaniu inwestycji. Nowelizacja umożliwia przedsiębiorcom składanie wniosków o częściową wypłatę dofinansowania już po zrealizowaniu co najmniej 25 proc. planowanej inwestycji.

Ponadto ustawa wydłuża do 31 maja 2014 r. termin, w którym banki współpracujące z BGK będą mogły udzielić kredytu technologicznego. Dzięki temu możliwe będzie dofinansowanie projektów z rezerwowej listy wniosków. Do tej pory przepisy umożliwiały zawieranie umów do 31 października 2013 r.

Nowelizacja eliminuje również ograniczenie terminu przyznawania promes premii technologicznej przez BGK dla wniosków, które uzyskają wsparcie w wyniku pozytywnie zakończonej procedury odwoławczej. Dotychczas ustawa przewidywała przyznawanie promes do 15 września 2013 r.

Ustawa wprowadza także termin na zawarcie przez BGK umów o wypłatę premii technologicznej. Będzie to 30 czerwca 2014 r. Sejm VII kadencji uchwalił ustawę 27 września 2013 r., a prezydent podpisał ją 17 października 2013 r. Nowelizacja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, czyli 24 października 2013 r.

Porady prawne

(sejm.gov.pl)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika