Współpraca kontrolerów z Grupy Wyszehradzkiej

Szefowie najwyższych organów kontroli Grupy Wyszehradzkiej oraz Austrii i Słowenii (tzw. grupa V4 2) zastanawiali się wspólnie w Promnicach pod Katowicami, jak skuteczne są ich urzędy oraz co zrobić, by mogły jeszcze efektywniej wpływać na poprawę funkcjonowania kontrolowanych przez siebie instytucji.

Od kilkunastu lat najwyższe organy kontroli Czech, Polski, Słowacji i Węgier oraz Austrii i Słowenii (tzw. grupa V4 2) ściśle ze sobą współpracują. Podczas corocznych spotkań szefów tych instytucji podejmowane są kluczowe - z punktu widzenia kontroli państwowej i specyfiki regionu - tematy. W tym roku grupa spotkała się w Promnicach koło Katowic, by rozmawiać o skuteczności działań kontrolerów i ich oddziaływaniu na funkcjonowanie państwa.

Porady prawne

Możliwości najwyższych organów kontroli w tym zakresie są pochodną przyznanych im instrumentów prawnych. Nie mniej ważną sprawą jest ich umiejętne wykorzystywanie. Debata w Promnicach koncentrowała się więc głównie wokół uprawnień NOK w krajach grupy V4 2 oraz wymiany doświadczeń związanych z ich stosowaniem. Chodzi m.in. o prawo do informacji o wdrożeniu wniosków pokontrolnych, prawo do oceny skuteczności takich wdrożeń, prawo do informowania o wynikach kontroli organów nadzorujących daną jednostkę, prawo to powiadamiania organów ścigania o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa oraz prawo do kierowania wniosku o zmianę obowiązujących przepisów.

NIK w ostatnim roku włożyła dużo wysiłku, by jak najskuteczniej wykorzystywać dwa ostatnie z tych uprawnień. Na mocy porozumienia prezesa Krzysztofa Kwiatkowskiego z Prokuratorem Generalnym w prokuraturach okręgowych powołani zostali specjalni koordynatorzy, którzy monitorują przesłane przez NIK zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. W tym samym czasie w Najwyższej Izbie Kontroli wyznaczeni zostali doradcy prawni odpowiedzialni za bieżącą współpracę z prokuraturą oraz za jakość przesyłanych zawiadomień. Współpracują oni bezpośrednio z powołanymi prokuratorami-koordynatorami. Dodatkowo Prokuratura Generalna zgodziła się monitorować wszystkie postępowania prowadzone na podstawie zawiadomień przesyłanych przez NIK. W ciągu ostatniego roku doszło też do całego szeregu spotkań kontrolerów z prokuratorami, dzięki czemu zawiadomienia Izby mają szansę być skuteczniej wykorzystywane przez prokuraturę.

Doświadczenia Polaków zostały przyjęte przez uczestników spotkania z dużym zainteresowaniem. Kontrolerów odwiedziła w Promnicach także Elżbieta Bieńkowska, Europejska Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług, by podzielić się z nimi refleksjami dotyczącymi kontroli państwowej z perspektywy unijnej. Równolegle w Goławicach pod Warszawą trwa międzynarodowe seminarium szkoleniowe dla kontrolerów z Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. Partnerzy z grupy V4 2 już wyrazili zainteresowanie wspieraniem tego projektu.

Spotkania grupy V4 2 organizowane są od 2002 roku. W Promnicach obok stałych członków obecni byli także obserwatorzy z Chorwacji. W przyszłym roku spotkanie grupy zostanie zorganizowane przez najwyższy organ kontroli Czech.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika