Za co mandat na drodze osiedlowej?

Policjanci będą karać mandatem za przekroczenie prędkości na drodze wewnętrznej czy zajęcie pod blokiem lub supermarketem miejsca dla niepełnosprawnych - wynika z nowelizacji prawa drogowego.

Rządowy projekt, odświeżający prawo drogowe, przeszedł już pierwsze czytanie w Sejmie. Posłowie skierowali dokument do prac w komisji infrastruktury.

Nowela zakłada wprowadzenie przepisów ruchu drogowego na wybrane drogi wewnętrzne - położone w nowo utworzonych strefach ruchu.

Według projektu strefą ruchu będzie obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na której wjazdy i wyjazdy zostaną oznaczone znakami „strefa ruchu". Do dróg wewnętrznych należy zaliczyć natomiast wszystkie drogi, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, których nie zliczono do żadnej z kategorii dróg publicznych.

Oznacza to, że strefy będą powstawać nie tylko na osiedlach, lecz obejmą również np. tereny przy supermarketach. W obrębie stref Policjanci i Strażnicy Miejscy będą mieli prawo ukarać za złamanie zasady pierwszeństwa przejazdu, przekroczenie dozwolonej prędkości czy zablokowanie ruchu ulicznego.

Projekt uwzględnia również postulowane przez organizacje społeczne propozycje, które pozwolą odholować na koszt właściciela pojazd pozostawiony na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych.

Po wejściu przepisów w życie zaparkowanie na tzw. kopercie przed supermarketem czy na osiedlu będzie się wiązało z mandatem oraz opłatą za odholowanie auta.

Kara pieniężna i odholowanie będą egzekwowane również wtedy, gdy kierowca zaparkuje na miejscu oznaczonym znakiem "zakaz postoju", opatrzonego informacją o usunięciu pojazdu na koszt właściciela.

Obecnie zaparkowanie samochodu pod znakiem zakazu postoju na drodze osiedlowej nie stanowi podstawy do ukarania kierowcy mandatem.

Jeżeli służby zdecydują o „odstawieniu" samochodu na państwowy parking, a w międzyczasie pojawi się właściciel, to auto nie będzie odholowane. Właściciel pojazdu pokryje jednak koszty zorganizowania akcji holowniczej.

Projekt przewiduje również zmianę przepisów dotyczących przepadku pojazdów na rzecz Skarbu Państwa. Zaproponowano, by starosta mógł wystąpić do sądu z wnioskiem o przepadek auta już po 3 miesiącach. Aktualnie pojazd przechodzi na rzecz państwa wtedy, gdy nie został odebrany przez właściciela w ciągu 6 miesięcy od usunięcia z drogi.

Opłaty za odholowanie i parkowanie usuniętych pojazdów będą stanowiły dochód powiatu, a rada powiatu będzie corocznie ustalać wysokość tych opłat.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ania 2012-05-26 20:49:25

    Dzień dobry. Czy projekt poszedł po przodu?? Bardzo prosze o radę do kogo mam się wzrócić jeśli wszystkie miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych są zajęte przez osoby bez karty parkingowej a nikt nam w tej sprawie nie chce pomoc bo to parkingi osiedlowe- ani straż miejska, ani administracja która tłumaczy że nie postawi strażnika na tych miejscach a tym bardziej policja. Piszemy prośby do tych właścicieli samochodów i dajemy za wycieraczki albo wrzycamy do skrzynek pocztowych ale nie przynosi to rezultatów- często dla wygody osoba zdrowa zajmuje miejsce przeznaczone dla osób niepełnosprawnych bo albo ma bliżej do domu albo ma lepszy widok z okna na samochód. Człowiek załamuje ręce.

  • Asia 2012-04-07 20:24:45

    Od kiedy wejdzie ta ustawa?? Dla mnie jest to bardzo ważna rzecz ponieważ mimo tego że mam "przywilej" parkowania w miejscach dla niepełnosprawnych na moim osiedlu i tak wszystkie miejsca z kopertą i odpowiednimi znakami są zajęte przez samochody bez karty parkingowej. Mimo licznych próśb osobistych do właścicieli samochodów zajmujących te miejsca i telefonów do straży miejskiej z prośbą nie o ukaranie ale o upomnienie właścicieli tych samochodów otrzymują zawsze jedną odpowiedź-drogi i parkini wewnętrzne to nie nasza działka, jeśli ktoś ma wyobraźnie i litość to tych miejsc nie zajmnie. Czasem maszeruję do domu prawie godzinę, bo mam problem z chodzeniem a zdrowemu człowiekowi zajęłoby to z 2 minuty.

  • znie smaczony 2012-03-22 10:23:34

    Na zachodzie np u Niemców samochód bez karty inwalidzkiej zaparkowany na miejscu dla inwalidy znika z tego miejsca w ciągu 3 - 5 minut. Nie radzę żadnemu polskiemu cwaniaczkowi stawiać na takim miejscu bez uprawnień, bo wartośc samochodu może być niższa niż mandat i odholowanie

  • Stary 2012-03-21 16:58:13

    Zawsze mówiło się że każda nowelizacja przepisów ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Czy do tego służą kolejne już zmiany to śmiem wątpić. Że gro kierowców ma gdzieś przepisy to wiadomo nie od dziś.Dlatego , chociaż ta nowelizacja będzie głównie służyć do wyciągania pieniędzy z kieszeni kierowców, to może chociaż trochę nauczy rozumu tych co nie potrafią przystosować się do życia w społeczeństwie.

  • baon24 2012-03-19 21:32:20

    pro-sigma - co ty p....? Jakie odholowanie? Mieszkam w 200-tyś. mieście i jeszcze ani razu nie widziałem i nie słyszałem o odcholowaniu samochodu.

  • pro-sigma 2012-03-19 19:46:22

    w Polsce nadużywa się prawa do odholowania samochodu. W normalnym świecie jest to czynione tylko wtedy, gdy gdy pojazd blokuje ruch.

  • Bobi 2012-03-19 17:10:24

    Najgorszą plagą i zagrożeniem jest jazda po pijanemu- w tym przypadku powinien też obowiązywać przepadek samochodu, ale takiego przepisu panowie posłowie nie uchwalą- ale dlaczego??

  • dyndamito 2010-04-09 15:08:28

    No projekt przeszedł dopiero pierwsze czytanie (został skierowany do Komisji Infrastruktury z zaleceniem przedstawienia sprawozdania do dnia 23-04-2010), czyli czekają go jeszcze dwa. Potem ustawa trafi do Senatu i jeśli nie wniesie on poprawek to pójdzie do podpisu prezydenta. Na szybkie wejście w życie noweli bym nie liczył. Jak dobrze pójdzie to może za pół roku.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika