Za publikacje prasowe można trafić do więzienia

Kontrowersyjny „paragraf 212" nadal pozwoli zamykać dziennikarzy w więzieniach. Przeciwko nowelizacji kodeksu karnego protestuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Izba Wydawców Prasy.

Prezydent, premier oraz marszałek Sejmu otrzymali wczoraj list podpisany przez prezesów Izby Wydawców Prasy i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Apel dotyczy przekazanej na ręce Lecha Kaczyńskiego nowelizacji kodeksu karnego, która pozostawia „w mocy prawnej" art. 212.

Przyjęta właśnie przez parlament nowelizacja kodeksu karnego nie znosi przepisu przewidującego karę więzienia dla dziennikarzy. Kontrowersyjny zapis - według rządowego projektu - miał zniknąć z kodeksu karnego. Tymczasem ograniczono się jedynie do modyfikacji. Według odświeżonego paragrafu za zniesławienie w mediach dziennikarz może trafić na rok do więzienia, wcześniejsza wersja artykułu mówiła o dwóch latach pozbawienia wolności.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka jest zdumiona pozostawieniem przepisu, tym bardziej, że jego „unicestwienie" zapowiadał w roku 2007prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz Julia Pitera z Platformy Obywatelskiej.

- W naszej ocenie, opracowana przez parlament wersja nowelizacji art. 212 § 2 Kodeksu karnego pozostaje dalece niewystarczająca. Zasmuceni niekonsekwentną postawą przedstawicieli głównych ugrupowań parlamentarnych, prosimy o interwencję w sprawie - czytamy w liście Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Izby Wydawców Prasy.

Organizacje zastrzegły jednocześnie, że nie zwracają się do prezydenta o odmowę podpisania noweli z 25 września 2009 roku, ponieważ zawiera ona wiele istotnych zmian, które nie powinny zostać zablokowane z powodu jednego przepisu.

- Liczymy jednak na to, że Pan Prezydent, Pan Marszałek lub Pan Premier podejmą niezwłocznie inicjatywę zmierzającą do depenalizacji zniesławienia i pozostawienia orzekania w tego typu sprawach sądom cywilnym albo przynajmniej znoszącą karę pozbawienia wolności za ten czyn - napisano w liście.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika