Założenie żłobka będzie łatwiejsze

Rygorystyczne przepisy sanitarne, niezbędne obecnie do założenia żłobka, mają zostać zniesione. Godziny otwarcia takiej placówki będą elastycznie dopasowywane do czasu pracy rodziców.

Rada Ministrów zajmie się dzisiaj rozpatrzeniem projektu założeń do ustawy o formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Głównym celem dokumentu jest stworzenie jak największej liczby placówek opiekujących się małymi dziećmi i ułatwienie matkom szybkiego powrotu do pracy po porodzie.

Projekt resortu pracy i polityki społecznej zakłada odebranie żłobkom statusu zakładów opieki zdrowotnej. Placówki takie nie będą więc podlegać rygorystycznym wymogom sanitarnym i budowlanym.

Porady prawne

Ministerstwo planuje, że żłobki będą mogły zajmować jedynie część lokalu, a nie oddzielny budynek. Lokal taki musi posiadać co najmniej dwa pomieszczenia: jedno przystosowane do zabaw i spożywania posiłków, drugie przystosowane do odpoczynku dzieci w ciągu dnia.

Zniknie również przymus organizowania wydzielonej kuchni do przygotowywania posiłków. Nie będzie to konieczne wówczas, gdy posiłki zostaną dowiezione z zewnątrz, np. przez firmę cateringową.

Opieką dzieci zajmą się osoby posiadające dyplom pielęgniarki, położnej, opiekunki dziecięcej, nauczyciela wychowania przedszkolnego lub pedagoga opiekuńczo-wychowawczego. Opiekuni, którzy są zatrudnieni w żłobkach i nie spełnią wymagań określonych w ustawie, zostaną wysłani na obowiązkowe szkolenia.

Dziecko będzie przebywało w żłobku maksymalnie 10 godzin dziennie. Resort przewidział jednak przedłużenie opieki za dodatkową opłatą. Rodzicom pomoże elastyczny czas pracy żłobków. Godziny pozostawania dzieci w placówce będą uzgadniane indywidualnie i elastycznie dopasowywane do trybu pracy rodziców.

Projekt przewiduje nie tylko ułatwienia w założeniu żłobka, lecz zakłada takie alternatywne formy opieki nad maluchami jak: kluby dziecięce, dzienny opiekun oraz niania.

Wszystkie instytucje mają świadczyć kompleksową opiekę nad dzieckiem od 20 tygodnia życia do lat 3, a w szczególnych przypadkach do lat 4. Mają one pełnić nie tylko funkcję opiekuńczą i wychowawczą, lecz również edukacyjną.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Mariusz 2013-03-11 12:34:07

    Witam. Czy istnieje możliwość otrzymania dotacji na utworzenie, przystosowanie bądź prowadzenie takowego żłobka? Która ustawa ustala formę prawną? Chciałbym przystosować swój obiekt, lokal do prywatnego żłobka bądź też przedszkola. Pozdrawiam Mariusz - 500016004


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika