Zmiany w Kodeksie pracy 2015. Niektóre umowy znikną

Nowelizacja Kodeksu pracy przygotowana w październiku przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ma trafić do Sejmu na początku 2015 roku. Pół roku po jej uchwaleniu nowe przepisy wejdą w życie.

Projekt ustawy zakłada zmiany w czterech obszarach:

  • likwidację umowy na czas wykonania określonej pracy,
  • doprecyzowanie zasad zawierania umów na okres próbny,
  • ustalenie maksymalnego czasu trwania na czas określony,
  • zróżnicowanie długości okresów wypowiedzenia umów na czas określony w zależności od stażu.

Według resortu w Kodeksie pracy powinny pozostać tylko trzy typy umów o pracę: na czas nieokreślony, na czas określony i na okres próbny. Umowa na czas wykonania określonej pracy jest według ustawodawcy na tyle rzadko stosowana, że nie ma potrzeby jej utrzymywania.

Tylko jeden okres próbny

Do tej pory Kodeks pracy pozwalał na podpisanie z pracownikiem umowy na okres próbny, poprzedzający każdy inny rodzaj umowy. Okres próbny do tej pory nie mógł być dłuższy niż 3 miesiące. W przyszłym roku w tej materii nie będzie zmian, jednak ustawodawca dodał jeden istotny zapis. Zgodnie z nim pracodawca będzie mógł podpisać tylko umowę tego typu z pracownikiem. Będą jednak od tego wyjątki - na przykład, gdy pracodawca stwierdzi, że pracownik lepiej sprawdzałby się na innym stanowisku.

Czas określony będzie ograniczony

Projekt nowelizacji zakłada wprowadzenie maksymalnej długości trwania tego rodzaju zatrudnienia oraz liczby umów, które będą podpisane z jednym pracownikiem. Całkowity czas ich trwania nie może przekroczyć 33 miesięcy, a liczba - trzech umów. Jeżeli czas trwania umów przekroczy 33 miesiące - pracownik w świetle prawa będzie traktowany jak na umowie na czas nieograniczony.

Okres wypowiedzenia jak przy czasie nieokreślonym

Umowy terminowe muszą obecnie zawierać zapis, który umożliwia ich wcześniejsze wypowiedzenie. Po zmianach w 2015 roku zasady wypowiadania umów na czas określony będą takie, jak tych bezterminowych. To oznacza, że długość okresu wypowiedzenia zależeć bowiem będzie od stażu pracownika.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika