Zmiany w systemie poświadczania znajomości języka polskiego

Prezydent podpisał w piątek 17 lipca 2015 roku ustawę zmieniającą niektóre zapisy ustawy o języku polskim. Zmianie podlega system urzędowego poświadczania znajomości języka polskiego jako języka obcego przez cudzoziemca lub obywatela polskiego na stałe zamieszkałego za granicą.

W celu uzyskania tego poświadczenia należy zdać egzamin z języka polskiego, a znajomość polskiego może zostać potwierdzona, po nowelizacji, na poziomach biegłości językowej, zgodnie z międzynarodowymi standardami. Urzędowe poświadczenie stanowi certyfikat znajomości języka polskiego.

Obecnie egzaminy poświadczające znajomość języka polskiego są przeprowadzane przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, a liczba ośrodków, w których odbywają się te egzaminy jest ograniczona.

Porady prawne

Jak wynika z uzasadnienia projektu ustawy, w praktyce okazuje się, że dostęp do egzaminów jest niewystarczający. Intencją projektodawców było zwiększenie dostępu do egzaminów z języka polskiego jako obcego w odpowiedzi na wzrost zainteresowania obcokrajowców (cudzoziemców zamierzających studiować w Polsce czy też zainteresowanych prowadzeniem tutaj działalności gospodarczej albo wiążących w inny sposób swoją przyszłość z Polską).

Istotna zmiana wprowadzona w nowelizacji polega na umożliwieniu organizowania egzaminów z języka polskiego jako obcego przez inne podmioty, po spełnieniu przez nie określonych wymagań. Ustawa wprowadza pojęcie „podmiotów uprawnionych”, odnoszące się do polskich lub zagranicznych szkół wyższych prowadzących studia w zakresie filologii polskiej, a także innych podmiotów, które co najmniej od 3 lat prowadzą lektoraty z języka polskiego jako obcego albo inne zajęcia dydaktyczne w języku polskim.

W nowej regulacji egzamin uwzględni znajomość języka na różnych poziomach biegłości, uwzględniając grupy wiekowe, a więc nie tylko dorosłych, lecz także dzieci i młodzież, zgodnie z praktyką przyjętą przez większość krajów europejskich, które odwołują się do standardów międzynarodowych.

Ustawa przewiduje możliwość otrzymania certyfikatu (na wniosek) przez osoby, które kształciły się tj. mają ukończone studia w języku polskim albo uzyskały świadectwo dojrzałości w polskim systemie edukacyjnym, niekoniecznie w Polsce, bez konieczności zdawania egzaminu.

Certyfikaty wydaje Państwowa Komisja do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego Obcego. W systemie poświadczania znajomości języka polskiego jako obcego przewidziano istnienie podmiotu działającego centralnie, odpowiedzialnego za jego prawidłowe działanie i koordynację działań dotyczących zachowywania standardów organizowania egzaminów, prawidłowego przebiegu egzaminu, określenia warunków zapewniających prawidłowy przebieg egzaminu.

źródło: prezydent.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika