Zmienią się przepisy dotyczące obrotu ziemią

Prezes ANR znowelizował przepisy w sprawie obrotu ziemią. Te realizują ustalenia zawarte między szefem resortu rolnictwa, kierownictwem ANR i protestującymi rolnikami z województwa zachodniopomorskiego. Tak wynika z informacji przesłanych przez służby prasowe ANR.

W celu realizacji ustaleń uległy nowelizacji trzy zarządzenia Prezesa ANR w sprawie: sprzedaży nieruchomości ZWRSP (zarządzenie nr 10/2013), zasad dzierżawy nieruchomości ZWRSP (zarządzenie nr 9/2013), zabezpieczenia należności ANR (zarządzenie nr 7/2013).

Zmiany, jakich dokonał Prezes ANR w wewnętrznych uregulowaniach, mają na celu uspołecznienie procesu rozdysponowania gruntów rolnych Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na przetargach ograniczonych oraz uszczelnienie systemu sprzedaży z korzyścią dla rolników indywidualnych zainteresowanych powiększaniem gospodarstw rodzinnych w całym kraju.
Porady prawne


W wyniku tej nowelizacji przedstawiciele rolników wskazani przez Izbę Rolniczą znajdą się w składzie komisji przetargowych. To między innymi na ich wniosek Agencja będzie odstępowała od przeprowadzania przetargów w związku z uzasadnionymi wątpliwościami odnośnie osób mających uczestniczyć w tej procedurze. Również na wniosek Izby Rolniczej oddziały terenowe Agencji będą przeprowadzały ograniczone przetargi ofertowe (pisemne). W tych przetargach przy wyłanianiu potencjalnych nabywców wśród rolników indywidualnych, poza ceną i warunkami płatności, mają być brane pod uwagę również inne kryteria, w tym m.in. powierzchnia gospodarstwa potencjalnego nabywcy oraz odległość jego gospodarstwa od sprzedawanej nieruchomości.

Uszczegółowiono również procedury korzystania przez ANR z kodeksowego prawa odkupu. Przewidziano także stosowanie przy sprzedaży na raty nieruchomości rolnych w trybie przetargu ograniczonego oraz w ramach pierwszeństwa nabycia na utworzenie albo powiększenie gospodarstwa rodzinnego, zabezpieczeń jedynie w formie hipoteki oraz weksla in blanco.

Wprowadzono do umów sprzedaży gruntów zbywanych w trybie przetargów ograniczonych postanowienia mające na celu zapobieżenie odsprzedaży tych gruntów oraz wykorzystywaniu ich na cele niezwiązane z osobistym prowadzeniem działalności rolniczej.

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tadeusz 2015-01-22 15:50:25

    To o wiele za mało, ale zapewnie o to chodziło. Po prostu jesteśmy za biedni w wiekszości segmentów i dalszym rozbudowywaniem przepisów mało da się realnie zrobić poza kolejnym wrostem mitręgi i kosztów. Nawiet nie wiadomo czy te wady będą w praktyce zrównoważone jakąkolwiek poprawą, czy kotkolwiek zrobił prawidłową metodologicznie analizę i ją ujawnił (co kiedy i w jakich obszarach na ile się poprawi i dlaczego a jakimi to będzie kosztami i dla kogo, jakie wywoła to skutki w rachunku ciągnionym w dłuższej perspektywie i skąd wynika analitykom akurat takie oszacowanie).


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika