Nie każdy przejmie najem po zmarłym

Sąd odmówił prawa przejęcia najmu mieszkania po zmarłym partnerze. Dlaczego? Bo nie byli hetero.

Wyrok zapadł 13 października w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Mokotowa – informuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Według organizacji sprawa dotyka problemu dyskryminacji osób homoseksualnych, który przejawia się w braku możliwości wstąpienia w stosunek najmu do lokalu po zmarłym partnerze homoseksualnym.  

Odmawiając przejęcia najmu sąd argumentował, że podstawą powództwa był przepis art. 691 zdanie ostatnie kodeksu cywilnego, który przewiduje możliwość wstąpienia w stosunek najmu po śmierci dotychczasowego najemcy przez osobę pozostającą ze zmarłym w „faktycznym wspólnym pożyciu”. 

Porady prawne

Według sędziego pod tym pojęciem na pewno należy rozumieć konkubinat heteroseksualny pomiędzy kobietą a mężczyzną.

- Sąd zaznaczył, że przy rozstrzyganiu tej sprawy stanął także przed pytaniem, czy w obowiązującym systemie prawnym istnieją podstawy, by objąć pojęciem „faktycznego wspólnego pożycia” również związki miedzy osobami homoseksualnymi. Sąd zaznaczył, że z analizy orzecznictwa Sądu Najwyższego należy wyciągnąć wniosek, że termin wspólne pożycie jest interpretowany jako „pożycie takie jak małżeńskie”, a zatem jednoznacznie wyklucza związki jednopłciowe – pisze o sprawie HFPC.

Wydając wyrok sąd podkreślał, że brak jest orzecznictwa Sądu Najwyższego, które wskazywałoby na konieczność traktowania związków homoseksualnych jako „faktycznego trwałego pożycia”. Dodatkowo zaznaczył, że analiza orzecznictwa Sądu Najwyższego pozwala wysunąć wniosek, że intencją ustawodawcy przy konstruowaniu wspomnianego przepisu była chęć wyraźnego ograniczenia kręgu osób, którym przysługuje prawo wstąpienia w stosunek najmu po śmierci dotychczasowego najemcy – czytamy na stronie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika