Samotnym rodzicom należy się zasiłek

Osoba wychowująca dziecko powinna dostać zasiłek wtedy, gdy sama opiekuje się potomstwem. Bez znaczenia jest tutaj stan cywilny rodzica.

Burmistrz odmówił I. T. przyznania dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka, ponieważ jej stan cywilny nie uprawniał jej do przyznania wnioskowanego dodatku. Odmowę przyznania zasiłku zmotywowano art. 3 pkt 17a ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych.

Odrzucając wniosek stwierdzono, że aby można było mówić o samotnym wychowywaniu dziecka osoba ubiegająca się o świadczenie musi posiadać status w przepisie tym wymieniony, a więc być panną, wdową, osobą pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu lub osobą rozwiedzioną. I.T. nie spełniała warunków przepisu, ponieważ jest mężatką.

Kobieta powoływała się z kolei na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 29 października 2008 roku (sygn. akt II SA/Gd 526/08), w którym stwierdzono, że osobą samotnie wychowującą dziecko jest osoba, która wychowuje swoje dziecko bez drugiego z rodziców. Natomiast stan cywilny osoby ubiegającej się o to świadczenie pozostaje bez znaczenia dla jego przyznania.

Skarżąca podkreślała ponadto, że ojciec jej córki nie żyje, a obecny mąż nie jest prawnym opiekunem dziecka i nie ma wobec niego żadnych zobowiązań alimentacyjnych.

Mimo tego, że wyrok WSA z dnia 29 października 2008 roku odnosił się do zaliczek alimentacyjnych, to użytą w tym wyroku definicję „osoby samotnej" należy tak samo interpretować wobec ustawy o świadczeniach rodzinnych - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 20 stycznia 2010 r. (sygn. II SA/Gd 643/09).

Oznacza to, że burmistrz będzie musiał ponownie rozpatrzyć wniosek kobiety przyjmując, że osobą samotnie wychowującą dziecko jest każdy rodzic, który wychowuje swoje dziecko bez drugiego rodzica tego dziecka.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • SAMOTNA 2012-07-29 23:54:27

    ja naprzyklad mam dwójke dzieci które choruja przewleklke i maja orzeczona niepełnosprawnosc i meza który jest alkocholikiem nie pracuje i zneca sie nad nami i nie dostaje nic oprucz zasiłku rodzinnego i pielegnacyjnego i nikt mi nie chce pomóz dlatego twierdze ze takie kobiety jak my i nasze dzieci powinny miec pomoc szscególna nie koniecznie pienieżna ale niestety takie prawo mamy głupie,I GDZIE SPRAWIEDLIWOSC

  • SAMOTNA 2012-07-29 23:40:59

    JASNE ZE

  • bezia 2012-04-16 16:36:50

    ja naprzykład sama wychowuję 4 dzieci [w tym jedno niepełnosprawne]i toczy się postępowanie rozwodowe ,alimenty sa zasądzone ale raczej ich nie widzać i też poczuwam sie żę jestem samotna matką bo sama sobie muszę poradzić ale wedle prawa zasiłek ten mi nie przysługuje czy tak jest??

  • ala 2012-01-30 09:16:30

    zwłaszcza dzieckiem niepełnosprawnym które wymaga stałej opieki.a takich matek jest,bardzo dużo..


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika