Sądy wypuszczą skazanych

Tak, tak - skazanych na długotrwałe kary pozbawienia wolności wyrokami za przestępstwo prowadzenia roweru (pojazdu innego niż mechaniczny) i nie tylko, w stanie nietrzeźwości czy odurzenia. Czy to oznacza, że będziemy mogli jeździć pijani rowerami? Nie do końca.

Czyn przestaje być od 9 listopada przestępstwem i jest przenoszony do Kodeksu wykroczeń. Będzie więc wykroczeniem (już nie przestępstwem) karanym karą grzywny nie niższą niż 50 zł albo karą aresztu (do 30 dni).

Warto pamiętać, że prowadzenie pojazdu nie mechanicznego to dość szerokie pojęcie obejmujące m. in. zaprzęgi konne, rowery, a także statki żaglowe, łodzie wiosłowe, balony, szybowce itp. (komentarz do art. 42 Kodeksu karnego, A. Marek, Kodeks karny. Komentarz, LEX, 2007, wyd. IV.).

Porady prawne

Nadal oczywiście aktualna będzie możliwość pociągnięcia pijanego czy odurzonego rowerzysty do odpowiedzialności karnej za spowodowanie wypadku w ruchu lądowym, morskim lub powietrznym, spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym wodnym lub powietrznym jak również sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, morskim lub powietrznym.

Czym ustawodawca tłumaczy depenalizację?

Chyba trochę zasadnie – tym, że prowadzący rowery i inne pojazdy mechaniczne nie stanowią zbyt dużego zagrożenia - nie rozwijają dużych prędkości i jeśli już szkodzą, to głównie sobie. Oczywiście zdarzają się wyjątkowe sytuacje, kiedy nietrzeźwy rowerzysta swoim zachowaniem na drodze wymusza takie zachowanie u kierowcy, które powoduje wypadek (np. nagły manewr kończący się kolizją).
Takie sytuacje mogą być jednak spowodowane tak przez pijanych rowerzystów jak i przez pijanych pieszych, a Ci nie są karani.

O ile więc surowe karanie za przestępstwo kierowców pojazdów mechanicznych, które potrafią rozwijać czasem zawrotne prędkości jest zasadne, o tyle karanie rowerzystów już nie do końca.

Zmiany przyczynić się mają także do odciążenia już przeludnionych zakładów karnych. W sobotę będą wypuszczani Ci sprawcy, których wykonane kary przekroczyły 30 dni – czyli maksymalnie, ile można będzie dostać za popełnienie wykroczenia.

(pg)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • krystland 2015-11-26 18:12:11

    Jedno co dobre z tego będzie to to, że Policja nie będzie mogła sobie poprawiać wykrywalności. A więc o wykrywalnosci będą decydować nasze zgłoszenia i ich wykrycie a nie pijanni rowerzyści


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika