Czy wolno linkować strony z wolnodostępnym utworem bez zgody autora?

Zgodnie z prawem unijnym (art. 3 dyrektywy 2001/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 maja 2001 r. w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym, Dz.U. L 167, s. 10) państwa członkowskie powinny zapewnić autorom wyłączne prawo do zezwalania lub zabraniania na jakiekolwiek publiczne udostępnianie ich utworów, drogą przewodową lub bezprzewodową, włączając podawanie do publicznej wiadomości ich utworów w taki sposób, że osoby postronne mają do nich dostęp w wybranym przez siebie miejscu i czasie. Sąd szwedzki wystąpił do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z pytaniem, czy czynnością publicznego udostępnienia jest zamieszczenie na stronie internetowej linków (hiperlinków) do innej strony, na której znajdują się – wolnodostępne – utwory chronione (w tym przypadku były to artykuły prasowe).

Porady prawne

TSUE orzekł, że udostępnienie linków, na które można kliknąć, odsyłających do utworów chronionych, stanowi czynności udostępnienia. Potencjalni użytkownicy strony zawierającej linki mogą być uważani za publiczność, ponieważ ich liczba jest nieokreślona i dość znaczna.

TSUE przypomniał jednak, że w art. 3 ust. 1 dyrektywy chodzi o udostępnienie utwory nowej publiczności, czyli takiej, która nie została wzięta pod uwagę przez podmioty prawa autorskiego na etapie udzielenia zezwolenia na pierwotne udostępnienie. Skoro zaś utwory zostały zamieszczone na stronie internetowej bez żadnych ograniczeń (były wolnodostępne), to użytkowników strony zawierającej linki należało uznać za część publiczności wziętej pod uwagę przez dziennikarzy na etapie udzielenia zezwolenia na publikację artykułów.

Dlatego

właściciel strony internetowej może, bez zezwolenia podmiotów prawa autorskiego, odsyłać za pośrednictwem hiperlinków do wolnodostępnych na innej stornie internetowej utworów chronionych

.

TSUE zastrzegł, że inaczej należałoby ocenić sytuację, gdyby utwór został opublikowany na stronie z ograniczeniem jedynie do abonentów strony, a link umożliwiałby obejście tych ograniczeń. W takim przypadku użytkownicy strony z linkami nie byli brani pod uwagę przez podmioty prawa autorskiego, gdy udzielały one zezwolenia na pierwotne udostępnienie.

Wyrok Trybunału (czwarta izba) z dnia 13 lutego 2014 r., C 466/12, www.curia.europa.eu


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Emila 2016-03-10 11:24:53

    jakiś czas temu mieliśmy podobny dylemat ostatecznie pmógł nam mec. Brykczyński


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika