O brakującą opłatę od skargi trzeba wezwać

Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku ze względu na nieuiszczenie opłaty. Strona złożyła zażalenie na postanowienie WSA, bowiem uznała, że Sąd powinien był wpierw wezwać ją o opłacenie skargi. Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu zażalenia stwierdził, że

Przepis art. 285f § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270, dalej: "P.p.s.a.") w związku z odpowiednim stosowaniem art. 220 § 3 P.p.s.a. stanowi podstawę do odrzucenia skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia dopiero po uprzednim bezskutecznym wezwaniu do uiszczenia opłaty.

Od skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego ozeczenia. należna jest oplata stała. Zgodnie z art. 285l P.p.s.a. w przypadkach nieuregulowanych przepisami Działu VIIa P.p.s.a. do postępowania wywołanego wniesieniem skargi stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej. NSA zauważył, że w określonych sytuacjach odesłanie do przepisów o skardze kasacyjnej może okazać się niewystarczające. Wówczas odesłanie będzie miało charakter piętrowy i na podstawie art. 193 P.p.s.a. odpowiednie zastosowanie w omawianych postępowaniu będą miały przepisy postępowania przed wojewódzkim sądem administracyjnym.

Porady prawne

Zgodnie z art. 285f § 3 P.p.s.a. sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym skargę nieopłaconą, skargę wniesioną z naruszeniem art. 175 § 1 oraz skargę, której braków strona nie uzupełniła w terminie. Zdaniem NSA nie można na podstawie tego przepisu odrzucić skargi nieopłaconej na posiedzeniu niejawnym bez konieczności wcześniejszego wzywania do uiszczenia wpisu. Po pierwsze, poprzez przepis art. 285f ustawodawca odsyła w takim przypadku do odpowiedniego stosowania art. 220 P.p.s.a., zatem w razie stwierdzenia, że skarga została nieopłacona przewodniczący, zarządzeniem wzywa wnoszącego skargę do uzupełnienia braku fiskalnego. Po drugie, regulacja Działu VIIa została wprowadzona na podstawie ustawy z dnia 12 lutego 2010 r. o zmianie ustawy - prawo o ustroju sądów administracyjnych oraz ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 36, poz. 196). Powyższa ustawa nowelizująca jednocześnie uchylała art. 221 P.p.s.a., który przewidywał, że pisma wnoszone przez adwokata lub radcę prawnego, które nie są należycie opłacone, pozostawia się bez rozpoznania albo odrzuca bez wezwania o uiszczenie opłaty, jeżeli pismo podlega opłacie stałej. Miało to na celu umożliwienie dokonania merytorycznej oceny środków zaskarżenia i zniesienie rygoru pozostawienia sprawy bez rozpoznania albo odrzucenia pisma jako środka zbyt daleko idącego. Dlatego NSA stwierdził, że przepis art. 285f § 3 w związku z odpowiednim stosowaniem art. 220 § 3 P.p.s.a. stanowi podstawę do odrzucenia skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia dopiero po uprzednim bezskutecznym wezwaniu do uiszczenia opłaty.

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 4 września 2012 roku, sygn. akt II FZ 588/12


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Monika 2017-08-14 14:18:21

    Witam serdecznie, czy da się jeszcze coś zrobić jeśli skarga została odrzucona na podstawie art. 220 paragraf 3? Czy jest jeszcze furtka aby to postępowanie dalej toczyć dokonując opłaty? Czy da się jeszcze coś zrobić?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika