Sprawdzenie wartości przedmiotu zaskarżenia nie podlega zaskarżeniu

Od wartości przedmiotu zaskarżenia w postępowaniu sądowoadministracyjnym zależy wysokość wpisu. W pewnej sprawie strona wartość przedmiotu zaskarżenia określiła na 36.051 zł. Przewodniczący zarządzeniem sprawdził z urzędu tę wartość i ustalił ją na 613.666 zł, co znacznie podniosło wysokość wpisu od skargi. Strona zaskarżyła zarządzenie przewodniczącego i sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który stwierdził, że:

Na zarządzenie przewodniczącego w zakresie sprawdzenia wartości przedmiotu zaskarżenia oznaczonej w piśmie nie przysługuje zażalenie. Możliwości zaskarżenia takiego zarządzenia nie przewiduje w szczególności art. 227 par. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz 270 ze zm., dalej jako Ppsa).

Żaden przepis nie przewiduje wprost zażalenia na ww. zarządzenie. Pozostało zatem do rozważenia, czy takie zarządzenie stanowi "zarządzenie przewodniczącego w przedmiocie kosztów sądowych", tj. czy podlega zaskarżeniu na podstawie art. 227 § 1 Ppsa. W ocenie NSA ustalenie w trybie art. 218 Ppsa wartości przedmiotu zaskarżenia stanowi jedynie podstawę do podjęcia przez przewodniczącego właściwych działań (zarządzeń) w zakresie kosztów sądowych, w szczególności wezwania do uiszczenia stosownej opłaty sądowej. Samo w sobie, sprawdzenie wartości przedmiotu zaskarżenia nie wiąże się jednak bezpośrednio z jakimikolwiek obowiązkami uczestnika co do kosztów. To element wstępnej kontroli skargi. NSA wskazał nadto, że wysokość opłaty strona może kwestionować w zażaleniu na zarządzenie wzywające do uiszczenia wpisu od skargi lub innego pisma wszczynającego postępowanie (art. 227 § 1 Ppsa). Mnożenie środków zaskarżenia byłoby sprzeczne z ekonomią procesową.

Porady prawne

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 sierpnia 2013 roku, sygn. akt II FZ 353/13, orzeczenia.nsa.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika