Czy ustne polecenie pracodawcy dowodzi faktu odbycia podróży służbowej przez pracownika?

Wojewódzki Sąd Administracji we Wrocławiu rozstrzygnął spór podatnika z organami podatkowymi w kwestii dokumentowania dla celów podatkowych wyjazdów służbowych pracowników.

Spółka przeprowadziła program sprzedaży premiowej pod hasłem „Na Mistrzostwa Świata w Korei 2002 r.”. Program ten był skierowany do wszystkich klientów spółki, którzy w okresie trwania promocji przekroczyli określony próg zakupów towarów, oferowanych przez spółkę w danej kategorii. Jako nagrodę główną spółka ufundowała zwycięzcom 10-dniowe wyjazdy na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej organizowane w 2002 r. w Korei. W wyniku realizacji programu sprzedaży premiowej, do Korei pojechało 120 osób, w tym 12 pracowników spółki.  Organy podatkowe uznały, że pracownicy spółki nie byli w żaden sposób związani z realizacja sprzedaży premiowej, nie otrzymali pisemnego polecenia wyjazdu służbowego, które stanowiły dowód charakteru wyjazdu pracowników.  Wyjazd pracowników nastąpił tylko na podstawie ustnego polecenia.

Porady prawne

W konsekwencji organy podatkowe stwierdziły, że po stronie pracowników powstał przychód  tytuł nieodpłatnego świadczenia zaliczonego do przychodów ze stosunku pracy (art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Organy podatkowe orzekły o odpowiedzialności podatkowej płatnika - spółki z tytułu niedobrania w terminie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznej w prawidłowej wysokości.

Spółka wniosła skargę na decyzję izby skarbowej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, w której podkreśliła, że wyjazd pracowników miał charakter służbowy.

WSA we Wrocławiu uznał za słuszne stanowisko organów podatkowych i oddalił skargę podatnika. W uzasadnieniu wyroku Sąd orzekł, że jeśli pracodawca poleca pracownikowi wyjazd poza miejsce wykonywania pracy, należy to właściwie udokumentować, przede wszystkim w postaci polecenia wyjazdu służbowego (delegacji). Jeśli takiego udokumentowania zabraknie i pracodawca ustnie poleci wykonać zadanie służbowe, po stronie pracowników powstaje przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Sądu, w omawianej sprawie niewątpliwie doszło do przysporzenia majątkowego na rzecz pracowników spółki. Jedyną możliwością zwolnienia takiego przychodu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych była możliwość zakwalifikowania go do kategorii przychodów zwolnionych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT, tj. diet z tytułu podróży służbowych. Sąd podkreślił, że pracodawnik-podatnik musi właściwie udokumentować podróż, a takim dokumentem najczęściej jest polecenie wyjazdu służbowego (delegacja). W rozpatrywanej przez sąd takiego właściwego udokumentowania zabrakło, stąd stanowisko organów podatkowych jest słuszne.

Sąd uznał, że w żadnym razie fakt odbycia podróży służbowej przez pracowników nie może być ustalany na podstawie ustnego polecenia wyjazdu służbowego.

WyrokWojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 26 stycznia 2007 r., sygn. akt I SA/Wr 1332/06


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika