Potwierdzenie odbioru faktury korygującej a prawo do obniżenia podatku

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnął spór podatnika z organami podatkowymi w kwestii potwierdzenia odbioru faktury przy zmniejszaniu obrotu na skutek korekty faktury. W rozpoznawanej przez sąd sprawie spółka o.o. zaewidencjonowała kilka faktur korygujących. Faktury te dokumentowały zaliczki otrzymane od jednego ze stowarzyszeń na poczet honorariów autorskich. Organy podatkowe stwierdziły, że podatnik nie otrzymał potwierdzenia odbioru wskazanych wyżej faktur. W konsekwencji uznały, że spółka nie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego.

Niezadowolony z decyzji izby skarbowej podatnik złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który ją uwzględnił. W uzasadnieniu wyroku sąd przytoczył obowiązujące w dacie rozpoznawania sprawy rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971),  zgodnie z którym sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę, a potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, a którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie (§ 19 ust. 4 tego rozporządzenia). Takie samo rozwiązanie przewiduje także obecnie obowiązujący § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiani faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.). Sąd stwierdził, że art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT upoważnia co prawda Ministra Finansów do określenia w drodze rozporządzenia szczegółowych zasad wystawiania faktur, danych, które powinny zawierać, oraz sposobu i okresu ich przechowywania. Upoważnienie określone w ustawie o VAT nie uprawniało natomiast Ministra Finansów do określania w rozporządzeniu jakichkolwiek warunków dokonania obniżenia obrotu, czy też w konsekwencji zmniejszenia podatku należnego - podkreślił sąd. Minister Finansów natomiast nie tylko nałożył w rozporządzeniu wykonawczym z 2004 r.

Porady prawne
na podatników obowiązek posiadania potwierdzenia otrzymania faktury, ale z potwierdzenia tego uczynił dowód umożliwiający skorzystanie w określonym okresie rozliczeniowym z prawa obniżenia podatku należnego, będącego efektem obniżenia obrotu przewidzianego w art. 29 ust. 4 ustawy o VAT. Zdaniem sądu, § 19 ust. 4 rozporządzenia wykonawczego z 2004 r. nie ma upoważnienia ustawowego. Dlatego też sąd odmówił zastosowania w sprawie tego przepisu.

Spełnienie przez podatnika warunków obniżenia obrotu o kwoty wynikające z dokonanych korekt faktur powinno być oceniane w oparciu o art. 29 ust. 4 ustawy o VAT. Przepis ten nie przewiduje, aby prawo to było uzależnione było od otrzymania przez podatnika potwierdzenia odbioru faktury przez kontrahenta. Oznacza to, że nie ma tu znaczenia data, w jakiej nastąpiło potwierdzenie odbioru faktury - stwierdził sąd.

Pominięcie przy rozstrzyganiu sprawy § 19 ust. 4 rozporządzenia wykonawczego z 2004 r. oznacza, że brak podstaw prawnych, aby odmówić podatnikowi prawa do obniżenia obrotu o kwoty wynikające z korekt faktur.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 lutego 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 2297/06


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika