Sprawa piekarza z Legnicy

Ostatnio głośno o tzw.  „sprawie piekarza z Legnicy”. Sam zainteresowany twierdzi, że przekazywał nieodpłatnie pieczywo instytucjom zajmującym się działalnością charytatywną, natomiast restrykcyjność działań administracji skarbowej doprowadziła do upadku jego przedsiębiorstwo.  Natomiast organy kontroli skarbowej twierdzą, iż to typowy przykład działalności w szarej strefie. Wskazują, że został on skontrolowany w 2005 roku po dwukrotnym ukaraniu mandatem karnym za nieewidencjonowanie obrotu za pomocą kasy fiskalnej.

W wyrokach z dnia 9 i 11 stycznia 2008 r. WSA we Wrocławiu oddalił skargi państwa Haliny i Waldemara Gronowskich na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu, utrzymujące w mocy decyzje organu kontroli skarbowej określające zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w podatku od towarów i usług za 2003 r.

WSA w ustnym uzasadnieniu obydwu rozstrzygnięć podkreślił prawidłowość przeprowadzonych postępowań przez organ kontroli skarbowej i organ odwoławczy. Wskazał, iż podstawą dokonanych ustaleń była przede wszystkim stwierdzona przez kontrolujących nierzetelność ksiąg prowadzonych przez Pana Waldemara Gronowskiego. Ponadto wskazał na brak u kontrolowanego podatnika odpowiedniej dokumentacji dotyczącej darowizn i zwrotów pieczywa, które wg Pana Gronowskiego były darowane różnym instytucjom charytatywnym. Zdaniem Sądu organ kontroli skarbowej w sposób prawidłowy dokonał ustalenia stanu faktycznego sprawy, zwracając przy tym uwagę na ustalenia zawarte w opinii powołanego w sprawie biegłego, prawidłowy wybór metody szacowania i prawidłowość wyceny niezaewidencjonowanej produkcji.

Porady prawne

W odpowiedzi na doniesienia medialne Ministerstwo Finansów podkreśliło zaś, że istota problemu dotyczy nieewidencjonowanej sprzedaży wyrobów piekarniczych, a nie opodatkowania podatkiem od towaru i usług darowizn na rzecz instytucji charytatywnych. Służby skarbowe nie negowały bowiem faktu przekazywania darowizn (pomimo braku dokumentów świadczących o dokonaniu darowizny, na podstawie wyliczonej szacunkowo wielkości zwrotów pieczywa oszacowały możliwą wielkość darowizny), kwestionowały zaś rzetelność wykazanej produkcji i sprzedaży pieczywa.

Ogółem stwierdzona zaległość podatkowa (tj. z tytułu podatku VAT i podatku dochodowego) wyniosła ok. 157 tys. zł, z czego jedynie ok. 8 tys. zł to zobowiązanie wynikające z opodatkowania podatkiem VAT darowizn. A zatem zobowiązania wynikają głównie z faktu niezaewidencjonowania przychodów ze sprzedaży.

Wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 11 stycznia 2008 r., sygn. akt I SA/Wr 970/07, oraz z dnia 9 stycznia 2008 r., sygn. akt I SA/Wr 1047/07


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Teo 2014-09-04 09:50:10

    Znam osobiście Pana Gronowskiego i nic dobrego o nim nie mogę powiedzieć jedynie to w tej sprawie zarozumiałemu cwaniakowi i krętaczowi sprawiedliwy i mądry fiskus "utarł mu nosa".


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika