Sprzedaż uprzednio nabytej wierzytelności a opodatkowanie PCC

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku rozstrzygnął spór podatnika z organami podatkowymi w kwestii opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych sprzedaży nabytej uprzednio wierzytelności.

W sprawie będącej przedmiotem sporu przed sądem spółka nabywała od podmiotu z siedzibą w UE wierzytelności w celu ich dalszej odprzedaży. Zdaniem podatnika, nabycie tych wierzytelności stanowi usługę finansową podlegającą opodatkowaniu VAT. Jeśli tak jest, to nie powinna płacić od tej transakcji podatku od czynności cywilnoprawnych. Stanowisko takie podatnik zawarł we wniosku o interpretację podatkową skierowaną do urzędu skarbowego.

Porady prawne

Jednak zarówno urząd skarbowy, jak i izba skarbowa, do której odwołał się podatnik uznały stanowisko prezentowane przez podatnika za nieprawidłowe. Ich zdaniem, usługa finansowa nie jest świadczona w momencie nabycia wierzytelności, a dopiero w momencie jej zbycia. Dlatego od nabycia wierzytelności od podmiotu zagranicznego spółka powinna zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Niezadowolona z rozstrzygnięcia organów podatkowych spółka złożyła skargę na decyzję izby skarbowej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Sąd ten uznał argumenty podawane przez podatnika za zasadne i uchylił decyzję izby skarbowej w omawianej sprawie. Skoro nabycie wierzytelności stanowiło usługę podlegającą VAT, to w przypadku, gdy jedna ze stron tej transakcji jest podatnikiem VAT z tytułu dokonania tej transakcji, obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych nie powstał - stwierdził Sąd.

Nie można twierdzić, że jedynie sprzedaż uprzednio nabytej wierzytelności stanowi usługę pośrednictwa finansowego. Jeżeli celem nabycia wierzytelności jest jej odprzedaż - samo nabycie również ma charakter usługi pośrednictwa finansowego - dodał Sąd.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 marca 2007 r., sygn. akt  III SA/Wa 2208/06


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika