Można zawrzeć więcej niż jedną umowę na okres próbny

Pracodawca zawarÅ‚ z pracownikiem umowÄ™ na okres próbny. Pracownik nie sprawdziÅ‚ siÄ™ na powierzonym mu stanowisku, ale na usilne proÅ›by pracodawca zdecydowaÅ‚ siÄ™ zawrzeć z nim kolejnÄ… umowÄ™, również na czas próbny, tym razem jednak skierowaÅ‚ pracownika do innego dziaÅ‚u i powierzyÅ‚ mu inne obowiÄ…zki. Po okresie próbnym strony zawarÅ‚y jeszcze dwie umowy o pracÄ™ na czas okreÅ›lony. Pracownik domagaÅ‚ siÄ™ przed sÄ…dem uznania, iż doszÅ‚o do naruszenia przepisów dotyczÄ…cych umowy na czas próbny, oraz ustalenia, że z pracodawcÄ… Å‚Ä…czy go umowa na czas nieokreÅ›lony (jego zdaniem byÅ‚a to już trzecia umowa na czas okreÅ›lony, zatem powinna zadziaÅ‚ać reguÅ‚a z art. 25[1] § 1 k.p.). Sprawa ostatecznie trafiÅ‚a do SÄ…du Najwyższego, który uznaÅ‚, że

te same strony mogą zawrzeć więcej niż jedną umowę na okres próbny

. Należy jednak pamiętać, że wyrok zapadł w sprawie, w której umowa na czas próbny dotyczyła różnych stanowisk.

Porady prawne

SÄ…d Najwyższy zwróciÅ‚ uwagÄ™, że art. 25 § 2 k.p. nie wynika wprost, czy strony mogÄ… zawrzeć te same strony mogÄ… zawrzeć tylko jednÄ… umowÄ™ na okres próbny, czy też może je Å‚Ä…czyć wiÄ™cej umów tego rodzaju. Istotny jest jednak cel zawarcia takiej umowy. Zdaniem SÄ…du Najwyższego ma ona sprawdzać przygotowanie pracownika do wykonywania pracy okreÅ›lonego rodzaju. Chodzi o wypróbowanie pracownika, tzn. sprawdzenie jego przydatnoÅ›ci na zajmowanym stanowisku i zapewnienie niekÅ‚opotliwego (automatycznego) rozwiÄ…zania umowy w razie niepomyÅ›lnego wyniku próby. Jeżeli ocena przydatnoÅ›ci pracownika wypadnie negatywnie, to nie dojdzie do nawiÄ…zania miÄ™dzy stronami innej umowy o pracÄ™ na danym stanowisku. Nie wyklucza to jednak możliwoÅ›ci zatrudnienia pracownika przy pracy innego rodzaju. Dopuszczenie możliwoÅ›ci zawarcia w takiej sytuacji drugiej umowy na okres próbny jest dziaÅ‚aniem na korzyść pracownika, bo pozwala mu utrzymać zatrudnienie i daje perspektywÄ™ nawiÄ…zania stosunku pracy na podstawie umowy innego rodzaju.

Skoro zaś strony zawarły wcześniej tylko dwie umowy na czas próbny, poprzedzone prawidłowo zawartą (drugą) umową na czas określony, brak było podstaw do uznania, iż łączyła je umowa na czas nieokreślony.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 września 2013 roku, sygn. akt II PK 358/12, www.sn.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika