Brak uzasadnienia postanowienia po rozpoznaniu skargi na czynność komornika zgodny z konstytucją

Zgodnie z art. 357 § 2 k.p.c. postanowienie wydane na posiedzeniu niejawnym sąd uzasadnia tylko wtedy, gdy na takie postanowienie przysługuje zażalenie. W postępowaniu egzekucyjnym zażalenie przysługuje tylko wtedy, gdy jakiś przepis wyraźnie tak stanowi. W efekcie wiele postanowień w sprawach ze skargi na czynność komornika (np. na zajęcie wierzytelności) nie zawiera zawiera uzasadnienia (tu przepis art. 357 § 2 k.p.c. stosuje się w związku z art. 13 § 2 k.p.c.). W dniu 22 października 2013 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną w tym przedmiocie, złożoną przez dłużnika, który otrzymał postanowienie o oddaleniu jego skargi na czynność komornika bez uzasadnienia.

Porady prawne

Trybunał orzekł, że

brak obowiązku sporządzenia przez sąd uzasadnienia postanowienia rozstrzygającego skargę na czynności komornika, na które nie przysługuje zażalenie, jest zgodny z konstytucją.

Trybunał doszedł do wniosku, że na etapie postępowania egzekucyjnego uzasadnienie pełni głównie rolę informacyjną. Tymczasem w postępowaniu egzekucyjnym największe znaczenie mają efektywność i szybkość, zwłaszcza gdy wierzyciel uzyskał tytuł wykonawczy po długim i kosztownym procesie. W jednej sprawie egzekucyjnej można złożyć nie dającą się z góry określić liczbę skarg, a zgodnie z art. 767[2] § 1 k.p.c. sąd powinien każdą z nich rozpoznać w terminie siedmiu dni (w praktyce zostają mu trzy dni, bo musi jeszcze uzyskać stanowisko komornika i akta komornicze). Gdyby każde postanowienie w przedmiocie skargi sąd musiał uzasadniać, powodowałaby to nadmierne obciążenie dla sądu i wpływałoby na przedłużenie postępowania egzekucyjnego.

Według Trybunału brak obowiązku sporządzenia uzasadnienia po rozpoznaniu skargi na czynność komornika usprawiedliwiony jest ochroną praw i wolności osób osób żądających szybkiego i efektywnego zakończenia postępowania egzekucyjnego, a także ochroną porządku publicznego - sprawności funkcjonowania sądownictwa i wykonywania prawomocnych orzeczeń. Przed tymi wartościami konstytucyjnymi obowiązek sporządzenia uzasadnienia o funkcji informacyjnej musi ustąpić.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2013 roku, sygn. akt SK 14/11, www.trybunal.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika