Państwo może zobowiązać kierowców do wymiany bezterminowego prawa jazdy

Dyrektywa nr 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie praw jazdy ma na celu m.in. wprowadzenie jednolitego wzoru dokumentu prawa jazdy we wszystkich państwach członkowskich UE. Dyrektywa zobowiązała państwa członkowskie do wymiany dokumentów praw jazdy do dnia 19 stycznia 2033 r. oraz ustalenia ich administracyjnych terminów ważności.

Jednym z przepisów wdrażających Dyrektywę do polskiego systemu prawnego jest art. art. 124 ust. 6 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami (Dz. U. Nr 30, poz. 151). Zgodnie z tym przepisem podlegające wymianie prawa jazdy zachowują ważność w okresie, na jaki zostały wydane, nie dłużej niż do terminów wymiany ustalonych w ustawie, pod rygorem utraty ważności dokumentu.

Porady prawne

Grupa senatorów oraz grupa posłów zaskarżyła ww. przepis do Trybunału Konstytucyjnego. Według wnioskodawców przepis ten jest niekonstytucyjny, gdyż jeśli kierowca nie wymieni starego prawa jazdy, to straci ono ważność, nawet jeśli pod rządami poprzednio obowiązujących przepisów kierowca uzyskał je bezterminowo. Wnioskodawcy uznali, że stanowi to naruszenie ochrony praw nabytych.

Trybunał nie zgodził się z tym zarzutem. Dokument prawa jazdy stwierdza jedynie posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami, zaś utrata jego ważności nie powoduje utraty ważności tych uprawnień. Wymiana dokumentu prawa jazdy, o której mowa w zaskarżonym przepisie, nie wymaga podjęcia czynności zmierzających do ponownego uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami. Art. 124 ust. 6 powyższej ustawy nie narusza zatem praw słusznie nabytych. Nie pozbawia osób kierujących pojazdami uprawnień do wykonywania tej czynności. Sam zaś dokument potwierdzający posiadanie takich uprawnień nie może być traktowany jako prawo słusznie nabyte. Dopuszczalne jest zatem zobowiązanie obywateli do wymiany tego dokumentu na dokument według nowego wzoru, o ile takie działanie ustawodawcy nie ma arbitralnego charakteru. W tym wypadku konieczność wymiany prawa jazdy została wystarczająco uzasadniona przez odwołanie się do treści wspomnianej wcześniej dyrektywy.

Według Trybunału art. 124 ust. 6 ustawy o kierujących pojazdami nie narusza również zasady zaufania obywateli do państwa i prawa oraz zasady określoności przepisów. Z jego treści jednoznacznie wynika, że dokument prawa jazdy po upływie terminu wyznaczonego na jego wymianę utraci ważność. Nie będzie to jednak wpływało na dalsze istnienie uprawnień do kierowania pojazdami po stronie osoby, która dokument ten posiadała. Treść tego przepisu nie jest niejasna i nieprecyzyjna i nie podważa zaufanie obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 grudnia 2013 roku, sygn. akt K 5/13, www.trybunal.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • wiwiat ciemnogród 2016-01-17 11:51:30

    Panowie prawnicy tu nie chodzi o utratę ważności uprawnień,lecz o prawo naruszenia ochrony praw nabytych w stosunku do posiadanego terminu ważności dokumentu. (zmiana bezterminowego na terminowe)


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika