Przepisy podatkowe nie mogą rozbijać rodziny

12 kwietnia 2011 roku o godz. 13.00 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał połączone skargi konstytucyjne dotyczące  zróżnicowania opodatkowania w zależności od posiadania rodziny na utrzymaniu.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że

art. 6 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w latach 1996-2001 jest zgodny z zasadą poprawnej legislacji wynikającą z art. 2 konstytucji, a także z art. 32 ust. 1 konstytucji oraz nie jest niezgodny z art. 33 i art. 48 konstytucji. W pozostałym zakresie Trybunał umorzył postępowanie.

Porady prawne

Przepisy podatkowe przewidują ulgi dla osób samotnie wychowujących dzieci. Skargę w niniejszej sprawie wniósł ojciec dziecka, który płacił alimenty" na jego utrzymanie, ale nie sprawował nad nim osobistej opieki. Głównym problemem była odpowiedź na pytanie, czy taki rodzic może być traktowany jako osoba samotnie wychowująca to dziecko.

Trybunał zwrócił uwagę, że przepisy podatkowe nie mogą zagrażać trwałości rodziny. Nie może być tak, że podatnicy ze względu na spodziewaną korzyść finansową (w postaci ulgi podatkowej) będą udawać rozpad rodziny albo nie będą zakładać rodziny w ogóle.

Przepis art. 71 ust. 1 stanowi, że rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, zwłaszcza wielodzietne i niepełne, mają prawo do szczególnej pomocy ze strony władz publicznych. Nie oznacza to jednak, że każda rodzina wielodzietna lub niepełna ma prawo do pomocy państwa. Władze publiczne są zobowiązane udzielić wsparcia jedynie takim rodzinom, które znajdują się równocześnie w trudnej sytuacji materialnej i społecznej.

W niniejszej sprawie skarżący nie sprawował bieżącej opieki nad dzieckiem, czyli nie tworzył z dzieckiem rodziny niepełnej. Płacenie alimentów to nie to samo, co wychowywanie dziecka. "Wychowywać" dziecko znaczy stale troszczyć się o jego rozwój emocjonalny, fizyczny oraz intelektualny. Nie wystarczy zatem jedynie finansowo utrzymywać dziecka, aby mieć prawo do ulg podatkowych dla samotnych rodziców.

Trybunał uznał nadto, iż nie doszło do naruszenia zasady równości wyrażonej w art. 32 ust. 1 konstytucji. Zasadą jest powszechność oraz sprawiedliwość opodatkowania (art. 84 konstytucji) i jest płacenie podatków proporcjonalnie do osiąganego dochodu. Wszelkie wyjątki muszą być konstytucyjnie usprawiedliwione. O nierówności można mówić wtedy, gdy osoby znajdujące się w takiej samej sytuacji są różnie traktowane, tymczasem osoba utrzymująca dziecko nie należy do tej samej grupy, co małżonkowie oraz rodzice wychowujący dziecko. Brak wspólnej cechy przesądza, że zarzut naruszenia zasady równości jest nietrafiony.

Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 kwietnia 2011 roku, sygn. akt SK 62/08


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika