Będzie pomoc rządu w spłacie kredytów hipotecznych

Jaki projekt ma pomóc kredytobiorcom?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę. Warunkiem otrzymania pomocy będzie zarejestrowanie się w urzędzie pracy i uzyskanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych. - Chcemy dać bezpieczeństwo tym, którzy wzięli kredyt na kupno mieszkania - podkreślił premier Donald Tusk. - Musimy im pomóc, żeby tego mieszkania nie stracili - wyjaśnił. Teraz propozycją rządową zajmie się Sejm.

Jakie propozycje przedstawił Rząd?

Przedkładany projekt ustawy przyczyni się do ustabilizowania sytuacji finansowej osób obciążonych zobowiązaniami kredytowymi, które utraciły zatrudnienie lub inną pracę zarobkową. Warunkiem otrzymania pomocy w spłacie kredytów mieszkaniowych będzie zarejestrowanie się w urzędzie pracy i uzyskanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Osoby uprawnione będą mogły skorzystać z okresowej pomocy zwrotnej, polegającej na spłacie raty kapitałowej kredytu mieszkaniowego wraz z należnymi odsetkami bieżącymi. O otrzymanie tej pomocy mogą ubiegać się osoby, które po 1 lipca 2008 r. utraciły pracę. Chodzi również m.in. o pracę lub świadczenie na podstawie umów cywilno-prawnych, w tym umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło. Do listy osób uprawnionych będą należeć także ci, którzy - zakończywszy prowadzenie działalności gospodarczej jako przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników - zarejestrowali się jako bezrobotni z prawem do zasiłku. Pomocą objęci będą również małżonkowie posiadający wspólnotę majątkową, jeżeli pracę utracił współmałżonek niebędący kredytobiorcą.

Określono, że wysokość pomocy nie może przekroczyć 1,2 tys. zł miesięcznie w okresie 12 miesięcy. Wnioski o przyznanie pomocy mogą być składane do 31 grudnia 2010 r.

Pomoc będzie wypłacana z Funduszu Pracy, którego celem jest łagodzenie skutków bezrobocia. Przyjmuje się, że środki na realizację zobowiązań pochodzić będą z wpływów z prywatyzacji mienia Skarbu Państwa.
Decyzję o przyznaniu wsparcia finansowego na spłatę kredytu mieszkaniowego ma przyznawać starosta, a wniosek należy składać do urzędu pracy, w którym dana osoba jest zarejestrowana. Starosta określi również wysokość wsparcia, jako równowartość maksymalnie 12-miesięcznych rat kapitałowych i odsetkowych kredytu na podstawie harmonogramu ich płatności. Raty będą dokonywane przez Bank Gospodarstwa Krajowego na rachunek instytucji, w której kredyt zaciągnięto.

W projekcie ustawy przyjęto, że czynniki takie jak: utrata statusu bezrobotnego, zbycie przedmiotu kredytowania, wypowiedzenie umowy kredytu mieszkaniowego oraz podjęcie czynności egzekucyjnych będą skutkować zakończeniem udzielania pomocy.

Zgodnie z projektem, zwrot udzielonej pomocy bÄ™dzie rozpoczynaÅ‚ siÄ™ po upÅ‚ywie 2 lat od zaprzestania pÅ‚atnoÅ›ci rat pomocy. Zwrot ten ma być nieoprocentowany i rozÅ‚ożony równomiernie w ciÄ…gu 8 lat po upÅ‚ywie karencji. Przewidziano także, że starosta może odroczyć termin pÅ‚atnoÅ›ci, rozÅ‚ożyć na raty, umorzyć w caÅ‚oÅ›ci lub w części spÅ‚atÄ™ zobowiÄ…zania, np. w przypadkach utrzymujÄ…cej siÄ™ trudnej sytuacji materialnej.  

Źródło: www.kprm.gov.pl

Podstawa:

  • Projekt ustawy o pomocy paÅ„stwa w spÅ‚acie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciÅ‚y pracÄ™, przedÅ‚ożony przez ministra pracy i polityki spoÅ‚ecznej


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • kredyty-czestoch 2011-06-06 19:56:47

    Jak zwykle idea dobra, ale ostatecznie wszyscy za to zapłacą, bo furtek jest wiele... a de facto zmniejsza to tylko ryzyko kredytowe banków. Dlaczego rząd kosztem wszystkich podatników ratuje zyski banków? Kredyty są zarezerwowane dla banków, więc niech banki ponoszą ryzyko kredytowe. Skoro PKO BP i PeKaO S.A. miały po 500 mln zysków netto za rok ostatni to dlaczego rząd koniecznie chce to utrzymać ten poziom? Idea słuszna i podpisuję się pod nią obiema rękami, ale dlaczego obejmuje również samozatrudnionych? Poza tym program \"Rodzina na swoim\" również służy jedynie bankom!!!Zwiększając ich zyski (ciekawe, że właśnie te 2 banki z najwyższymi wynikami udzielają tych kredytów...). A kto za to zapłaci? wszyscy podatnicy! Kto na tym zyska? przecież nie te małżeństwa, bo banki dla tych kredytów podnoszą marże, więc przez 30 lat ci młodzi ludzie oddadzą tyle samo albo i więcej do banku!!! A dokładając efekt dziury budżetowej zapłacą jeszcz


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika