Dopłaty na biznes bez statusu bezrobotnego

Jednorazowe dotacje na rozkręcenie własnej firmy nie będą uzależnione więcej od posiadania przez wnioskodawcę statusu osoby bezrobotnej. Przynajmniej w przypadku osób po 50. roku życia, które otrzymują świadczenie przedemerytalne, emeryturę czy rentę.

Poselski projekt odświeżający ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wspomaga osoby w wieku powyżej 50. roku życia w konkurowaniu na rynku pracy. Nowela zapewnia dodatkowe uprawnienia pracownikom, przewiduje również wiele ulg i udogodnień dla pracodawcy.

Do ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku (Dz. U. Nr 99, poz. 1001, z późn. zm.) wprowadzono w art. 46 ust. 1 dodatkowy punkt 3. Według nowego zapisu należy „przyznać osobie nie posiadającej statusu bezrobotnej, w wieku po 50. roku życia, jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związane z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 5-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, pod warunkiem że osoba ta nie uzyskuje dochodów z pracy lub prowadzonej działalności".

Aktualnie otrzymanie dotacji uzależnione jest od posiadania statusu bezrobotnego, który nie zostanie przyznany przez Urząd Pracy osobie pobierającej na przykład świadczenie przedemerytalne, emeryturę czy rentę. Projekt ustawy zamierza zmienić ten stan rzeczy, dając osobom po 50. roku życia możliwość rozkręcenia własnego biznesu.

Ustawodawca wnioskuje również o „ulżenie" pracodawcy, zatrudniającemu osoby w tzw. „okresie ochronnym". Jeżeli pracownikowi brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, to zatrudniający będzie zwolniony z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy. Za pracownika takiego pracodawca nie odprowadzi również składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Proponowane zmiany przyczynią się do znacznego obniżenia kosztów zatrudnienia pracownika w wieku przedemerytalnym.

„Dzięki zwolnieniu zyskają [pracodawcy - przyp. red.] 2,45 proc. nieodprowadzonej składki do Funduszu Pracy i 0,10 proc. nieodprowadzonej składki do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Firma wypłacając pracownikom przeciętne wynagrodzenie 2900 zł, zyska z tego tytułu prawie 890 zł rocznie za jedną zatrudnioną osobę" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

W Polsce pracuje około 28 proc. osób w wieku 55-64 lata. Średnia ta jest o wiele wyższa w Unii Europejskiej, gdzie wynosi 43,5 proc.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • z 2012-02-13 10:41:48

    pomogę wypełnić wniosek o dopłatę z PUP tel 889886092


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika