Nowe obowiązki przedsiębiorców sprzedających usługi finansowe na odległość

W dniu 23 lutego 2004 r. trafił do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Przewidziane zmiany dotyczą uregulowania zasad sprzedaży usług finansowych na odległość, w wypadku gdy nabywcą jest konsument. Nowe przepisy mają dostosować prawo polskie do prawa unijnego. Zapewnią konsumentom lepszą ochronę przy zawieraniu wyżej wspomnianych umów.

Usługi finansowe objęte nowymi przepisami.

Nowelizacja dotyczy usług finansowych, czyli wszelkiego rodzaju usług bankowych, umów kredytu konsumenckiego, usług ubezpieczeniowych, umowy uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym otwartym, specjalistycznym funduszu inwestycyjnym otwartym, funduszu inwestycyjnym zamkniętym, specjalistycznym funduszu inwestycyjnym zamkniętym i funduszu inwestycyjnym mieszanym. Nowe regulacje nie obejmą usług związanych z gromadzeniem i lokowaniem środków w funduszach emerytalnych. Dotyczyć to będzie także pracowniczych funduszy emerytalnych oraz pracowniczych programów emerytalnych.

Obowiązki podmiotu oferującego usługi finansowe.

Nowe przepisy poszerzają zakres obowiązków przedsiębiorcy oferującego konsumentom usługi finansowe za pomocą środków porozumiewania na odległość (np. telefon, internet). Przedsiębiorca będzie zobowiązany do udzielenia konsumentowi następujących informacji:

  • dokładne dane przedsiębiorcy oferującego sprzedaż instrumentów finansowych oraz jego przedstawiciela, jeśli taki występuje,
  • dokładne cechy świadczenia oraz szczegółową informacje na temat ceny świadczenia (włącznie z wszelkimi opłatami i prowizjami),
  • o prawie oraz sposobie odstąpienia i wypowiedzenia umowy,
  • o sposobie składania reklamacji,
  • o ryzyku związanym z nabywanym instrumentem finansowym,
  • dodatkowych kosztach ponoszonych przez konsumenta wynikających z korzystania ze środków porozumiewania się na odległość, jeżeli mogą one wystąpić,
  • o minimalnym okresie, na jaki ma być zawarta umowa o świadczenia ciągłe lub okresowe,
  • o kosztach oraz terminie i sposobie świadczenia usługi,
  • o zasadach zapłaty ceny lub wynagrodzenia.

    Porady prawne

Przedsiębiorca będzie również zobowiązany do dostarczenia konsumentowi potwierdzenia warunków umowy przed jej zawarciem. W wypadku gdy stosowany środek porozumiewania na odległość nie pozwala na przesłanie potwierdzenia przed zawarciem umowy, potwierdzenie powinno nastąpić zaraz po zawarciu umowy. Potwierdzenie powinno mieć formę pisemną lub być zapisane na innym nośniku informacji takim jak CD-ROM, dyskietka itp.

Przedsiębiorca nie będzie miał prawa obciążać konsumenta kosztami związanymi z posłużeniem się środkami porozumiewania na odległość w celu złożenia propozycji zawarcia umowy. Zgodnie z projektem, obowiązki przedsiębiorcy, a co za tym idzie, prawa konsumentów, nie mogą zostać wyłączone ani ograniczone w umowie.

Odstąpienie od umowy.

Projekt przewiduje, że konsument będzie miał prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość w ciągu 14 dni od jej zawarcia bez konieczności podawania powodu odstąpienia. Aby jego działanie było skuteczne konieczne jest złożenie odpowiedniego oświadczenia na piśmie. Niedozwolone będzie zastrzeżenie umowne uzależniające prawo do odstąpienia od umowy od uiszczenia przez konsumenta pewnej sumy pieniędzy. Od chwili odstąpienia od umowy konsument zwolniony zostanie od wszelkich zobowiązań. Wszystko co strony wzajemnie świadczyły musi ulec zwrotowi. Jeśli konsument dokonał przedpłat doliczy się do nich odsetki ustawowe. Jeśli przedsiębiorca w okresie od zawarcia umowy do chwili odstąpienia od niej przez konsumenta wykona na jego rzecz jakieś usługi, będzie mógł żądać za nie odpowiedniego wynagrodzenia. Możliwość taka jest przewidywana tylko w wypadku jeśli przedsiębiorca zacznie wykonywać usługi za zgodą konsumenta.

Prawo konsumenta do odstąpienia od umowy zostanie wykluczone w następujących przypadkach:

  • za jego zgodą umowa została w całości wykonana,
  • zawarta umowa dotyczy świadczeń, za które cena lub wynagrodzenie zależą wyłącznie od ruchu cen na rynku finansowym (wymiana walut, obrót papierami wartościowymi),
  • umów ubezpieczenia dotyczących podróży i bagażu lub innych podobnych, jeżeli zawarte zostały na okres krótszy niż trzydzieści dni.

Źródło:

  • Projekt i uzasadnienie projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (druk sejmowy 2563).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika