Pełnomocnicy pomogą wybrać prezydenta RP

Osoby niepełnosprawne lub w podeszłym wieku - aby skorzystać z prawa wyborczego - nie będą musiały udawać się do lokali wyborczych osobiście.

Platforma Obywatelska dąży do wprowadzona, od przyszłego roku, możliwości głosowania przez pełnomocnika. Osoby starsze lub niepełnosprawne - w wyborach prezydenta RP oraz w wyborach samorządowych - mogłyby oddawać swój głos przez pełnomocnika. Posłowie zwracają uwagę, że system funkcjonuje już w systemach wyborczych Belgii, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Pełnomocnictwa do głosowania będzie mógł udzielić wyborca, który „przez właściwy organ orzekający został zaliczony do osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności" - czytamy w poselskim projekcie o zmianie ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw. Z pełnomocnika będzie mogła skorzystać również osoba, która najpóźniej w dniu głosowania ukończy 75 lat.

Jak udzielić pełnomocnictwa?

Akt pełnomocnictwa miałby być składany przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) lub przed innym pracownikiem urzędu gminy upoważnionym przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Wniosek będzie musiał trafić do urzędu najpóźniej w 10 dniu przed dniem wyborów i składać go miałaby osoba udzielająca pełnomocnictwa lub osoba, której pełnomocnictwo jest udzielane.

Kto może zostać pełnomocnikiem?

Pełnomocnictwo zostanie udzielone jedynie osobie, która widnieje w rejestrze wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiada zaświadczenie o prawie do głosowania. „Pełnomocnikiem nie może być osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania" - czytamy w projekcie Platformy Obywatelskiej.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika