Urzędnicy zajrzą do prywatnych koszy na śmieci

Funkcjonariusze straży gminnej, urzędnicy czy nawet sam wójt będą mogli skontrolować kosze na śmieci, które ustawiamy na terenach prywatnych posesji.

Dodatkowo wójt, burmistrz lub prezydent miasta będzie mógł otrzymać przy kontroli wsparcie policji – takie zmiany wprowadzi rządowy projekt nowelizacji ustawy o porządku i czystości w gminach. Dokument czeka już na pierwsze czytanie w Sejmie.

Dodano do niego nowy rozdział, który dotyczy kontroli prywatnych posesji i obiektów – jak szamba, altanki śmietnikowe i zabudowane śmietniki – które się na nich znajdują.

Kontrola nie będzie przeprowadzana z zaskoczenia. Jej termin ma być ustalany z właścicielem działki. O planowanej wizycie urzędników dowiemy się nie później niż 7 dni przed sprawdzeniem śmietników. Dostaniemy zawiadomienie, z którego dowiemy się o powodzie i zakresie kontroli.

Porady prawne

Same przeglądanie miejsc, w których składujemy odpady, będzie się odbywało w naszej obecności. Ewentualnie będziemy mogli poprosić kogoś z rodziny lub sąsiada, by za nas był obecny przy takiej wizycie. O wynikach dowiemy się z protokołu, który wręczą nam po kontroli urzędnicy.

Projekt zobowiąże wszystkich właścicieli prywatnych posesji do udostępnienia funkcjonariuszom lub urzędnikom miejsc, w których prowadzi się zbieranie odpadów komunalnych lub gromadzi się nieczystości ciekłe, czyli np. szamba lub przydomowe oczyszczalnie.

Trzeba będzie udostępnić im również wszelkie dokumenty i dane np. potwierdzające umowę z firmą wywożącą nieczystości, a także udzielać im wszelkich potrzebnych informacji.

Pracownicy firm wywożących śmieci będą mogli natomiast sprawdzić, czy prowadzimy selekcje odpadów zgodnie z gminnym regulaminem. Gdy stwierdzą, że tak nie jest, to powiadomią o tym urzędników.

Według projektu kontrola będzie odnosiła się do wszystkich zadań właścicieli nieruchomości, o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Oznacza to, że urzędnicy będą mogli sprawdzić:

1) wyposażenie nieruchomości w urządzenia służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym,

2) przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków,

3) zbieranie powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych zgodnie z wymaganiami określonymi w regulaminie;

4) uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych;

5) realizację innych obowiązków określonych w regulaminie.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Maciek 2014-02-13 15:50:05

    Nareszcie, dość już wyrzucania śmieci po lasach i rowach przydrożnych, albo zakopywania w ogródkach, przecież te kilkanaście zł miesięcznie za wywóz śmieci, właścicela prywatnego domu nie zbawi.

  • Irena 2013-03-11 07:26:19

    Mój dom to mój azyl. Gdzie sa przepisy dot. wchodzenia na prywatną posesje ma tylko komornik?

  • dasza138 2013-01-17 22:53:30

    W czasie duzych opadów sniegu drogowcy zasypali mi całą bramę wjazdową na posesję i nikt tym się nie przejął,że nie mam jak wyjechać.Płacę za wywóz nieczystości i śmieci i oczywiście płacę podatek do gminy.A urzędnicy zapewne przez te kontrole chcą się dowiedzieć co my Polacy jemy i jakim gó...m s...y i czy my naród nie mamy aby za luksusowo?

  • ganna 2013-01-04 14:13:43

    Ależ z największą przyjemnością udostępnię swoje śmieci urzednikom, ba, specjalnie sobie szambo wybuduję na wypadek, gdyby chcieli tam nurkować. Niepokoi mnie tylko jedno: ile pieniędzy z moich podatków przeznaczą sobie na podwyżki pensji z racji wykonywania obowiązków słuzbowych w trudnych warunkach.

  • ultrabank 2013-01-02 01:00:23

    tak mialem i bolalo mnie to iz dostaje mandad za nieodsniezenie mojego chodnika w dlugosci 130m kazdego dnia kiedy obowiazkow w rodzinie jest bardzo duzo doprowadzilo mnie do depresji iz mam zaplacic mandat za nieodsniezenie swego chodnika , chodnika miasta ktore kasuje ze mnie potezne podatki \ to jest absur dalej komunistycznej polski kolega poradzil mi i sprawdzajac to wczesniej zrobilem tak pomiedzy chodnikiem ) usowajac 50 cm szerokosci panstwowego chodnika ) a swoja dzialka zasialem pas zieleni oddzielajac sie nim od panstwowego chodnika problem minal Art. 5 USTAWY z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

  • gruby 2012-12-23 08:17:33

    ma byc czysto i sterylnie to rozumie nie widze przeszkod rzekl slepy kon przed torem a co z zasmiecaniem w sejmie nawala glupich ustaw mam pomysla jak mawial ferdek

  • kiler tuska 2012-12-16 21:26:23

    Widać prawnicy na studiach za dużo wódy chlali i teraz pracują jako bezmózgi dla rządu. Brawo!

  • i smieszno i stra 2012-12-11 16:40:50

    wybraliscie PO to macie:) to chore przepisy - za chodnik przez domem i uliczke placilam deweloperowi, inaczej by nie bylo ani drogi ani chodnika, teraz ta uliczka i chodnik nalezy do miasta oczywiscie:) kostki za ktora zaplacilam nie moge sobie zabrac np jesli bym chciala, ale za to mam kawalek tego chodniczka odsniezac. Odsniezanie uliczki i chodnika z mojej kieszeni nalezy do mnie:) bo czemu niby miasto mialoby odsniezac jakis chodnik? czy to nie idiotyczne? a za co przepraszam place podatki?

  • Tomasz 2012-12-09 22:42:42

    Totalitarny walec posuwa się do przodu, ale ciemna masa to kupi.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika