Jednolita składka przez cały rok!

Kto skorzysta na zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych?

27 grudnia 2008 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 17 października 2008 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Celem ustawy jest zmiana przepisu art. 18 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadzająca ustalanie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe raz na rok. Nowelizacja idzie w kierunku ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej, poprzez określenie wysokości kosztów prowadzenia działalności w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne raz na rok, co ma sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości. 

Kiedy składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie obowiązywać w nowej wysokości?

Przewidziano, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych prowadzących pozarolniczą działalność bądź osobami z nimi współpracującymi stanowić ma teraz zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60 % prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego w poniższym trybie na dany rok kalendarzowy. Składka w nowej wysokości będzie obowiązywać od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku. Zmieniony przepis stosuje się do składek należnych za okres od dnia 1 stycznia 2009 r.

Zgodnie z nowym przepisem, minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego ma ogłaszać w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski" do końca poprzedniego roku kalendarzowego, w drodze obwieszczenia, kwotę ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składki oraz przyjętą do jej ustalenia kwotę prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Zob.: Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2009

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 17 października 2008 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 2008 r., Nr 220, poz. 1417)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika