Łatwiej ukarać niekompetencję urzędnika

Rozszerzono i sprecyzowano zasady odpowiedzialności urzędników oraz osób, którym powierzono zadania związane z wydatkowaniem środków publicznych.

Nowelizacja ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych weszła w życie 11 lutego.

Dokument uzupełnia katalog czynów, które stanowią naruszenie dyscypliny finansów publicznych oraz wprowadza precyzyjne przepisy w kwestii naruszeń związanych z zamówieniami publicznymi.

- Za złamanie dyscypliny finansów publicznych odpowie kierownik jednostki sektora finansów publicznych, jeśli nie wykonał należycie obowiązków w zakresie kontroli zarządczej i w rezultacie doszło np. do uszczuplenia wpływów danej jednostki sektora finansów publicznych czy niewykonania w terminie jej zobowiązań - przypominają eksperci Pracodawców RP.

Porady prawne

Odświeżone regulacje umożliwiają ponadto pociągnięcie do odpowiedzialności również osoby, które nie są pracownikami jednostki sektora finansów publicznych, lecz powierzono im przygotowanie lub przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Dotychczas odpowiedzialność ponosił jedynie kierownik zamawiającego, który najczęściej nie bierze udziału w czynnościach.

Pracodawcy pozytywnie oceniają nowe regulacje. – Możliwość ukarania osób rzeczywiście odpowiedzialnych za naruszenia przy wydatkowaniu środków publicznych wymusza na urzędnikach dyscyplinę. Do tej pory winne osoby rzadko ponosiły odpowiedzialność. W połączeniu z wchodzącym niedługo w życie obowiązkiem prowadzenia metryki dla każdej sprawy, nowe zasady odpowiedzialności zmierzają do zwiększenia skuteczności i transparentności administracji oraz racjonalności wydatków – czytamy w komunikacie Pracodawców RP.

PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2011 nr 240 poz. 1429).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika