Mamy swobodę gospodarczą!

Długo oczekiwana przez wszystkich przedsiębiorców ustawa o swobodzie działalności gospodarczej została ostatecznie przyjęta przez Sejm w dniu 28 maja 2004 r. Ustawa powstawała bardzo opornie. Za wszelką cenę starali się ją zablokować urzędnicy, których kompetencje ma w znacznym stopniu ograniczyć.

Ograniczenie swobody urzędników

Pierwszym istotnym rozwiązaniem jest zmniejszenie liczby kontroli prowadzonych w przedsiębiorstwie. Organy kontrolne tylko w wyjątkowych sytuacjach będą mogły prowadzić więcej niż jedną kontrolę w tym samym czasie. Ograniczeniu uległ maksymalny czas prowadzenia kontroli. Wyniesie on od 4 do 8 tygodni. Nie będą one przedłużane w nieskończoność tak jak to ma miejsce obecnie w wypadku kontroli skarbowych. Ograniczenie czasu nie będzie jednak dotyczyło sprawdzenia zasadności odliczenia podatku VAT.

Przedsiębiorcy mogą domagać się od urzędników wiążącej interpretacji przepisów. Dotyczy to także urzędów skarbowych. Jeśli się do takiej interpretacji zastosują ani zmiana przepisów, ani stanowiska urzędu im nie zaszkodzi.

Łatwiejsza rejestracja

W celu zarejestrowania działalności gospodarczej wystarczy udać się tylko urzędu gminy lub sądu rejestrowego. Późniejsza wizyta w ZUS, czy w urzędzie skarbowym nie będzie już konieczna. Przedsiębiorcom umożliwia się ponadto składanie wniosków na elektronicznych nośnikach informatycznych i drogą elektroniczną, z wykorzystaniem bezpiecznego podpisu elektronicznego, po zbudowaniu systemu.

Zmniejszeniu uległa liczba dziedzin, w których działalność gospodarcza wymaga zezwolenia przed przystąpieniem do prowadzenia działalności. Będzie ich tylko 25 (m.in. handel alkoholem, działalność bankowa, maklerska). Gdy chodzi o inną działalność, której podjęcie wymaga spełniania szczególnych warunków, wystarczy wpis do nowego rejestru działalności regulowanej. Wpis dokonywany będzie na podstawie oświadczenia o spełnianiu przewidzianych wymogów dla prowadzenia takiej działalności.

W najbliższych latach powstać ma Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej. Będzie zawierała dane na temat wszystkich przedsiębiorców działających na terenie Polski. Ułatwi ona sprawdzanie informacji na temat kontrahentów.

Przewidziano ujednolicenie numeru, którym posługuje się przedsiębiorca w obrocie gospodarczym. Będzie nim numer identyfikacyjny NIP. Numer ten, wraz z pozostałymi danymi, przesyłany byłby do dalszych rejestrów

Mikroprzedsiębiorca

Wprowadza się definicję mikroprzedsiębiorcy oraz zmienia definicję małego i średniego przedsiębiorcy, zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej. Definicje te stanowią podstawę do udzielania pomocy publicznej wyżej wymienionym kategoriom przedsiębiorców. Zmiany podwyższają progi wartości obrotu oraz sumy aktywów, których przekroczenie wyklucza przedsiębiorcę z kategorii małego lub średniego przedsiębiorcy. Wyklucza się również automatycznie z kategorii mikro-, małego i średniego przedsiębiorcy wszystkich, w których Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego posiadają bezpośrednio lub pośrednio 25 % i więcej kapitału, udział w zysku lub prawa głosu.

Nie koniec zmian

Mimo, że ustawa dopiero co została uchwalona przez Sejm, już pojawiły się propozycje jej nowelizacji. Przedstawiła je Platforma Obywatelska. Proponowane jest znaczne ograniczenie liczby dziedzin, w których wymagane jest zezwolenie. Posłowie nie chcą poprzestać tylko na ułatwieniach w uzyskiwaniu zezwoleń. Istnieje także propozycja zmniejszenia liczby organów uprawnionych do kontroli w przedsiębiorstwie.

Źródło:

  • Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika